Chestertown DRAGON FLY Triathlon

Age Group Results

June 27, 2010


Results By Bluepoint Race Mangement & Timing LLC.

Mini Tri

Overall Female OVERALL Winners

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Christine Gerges        24    1   12:33.90         01:00.45     1   44:53.45         23:26.95                         1:17:25.50    

Overall Male OVERALL Winners

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Joshua Frick            34    1   11:02.65         01:23.05     1   37:41.85         22:13.00                         1:12:18.50    

Female 15 and under

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       2  Drew Sanclemente        13    1   09:39.35         00:49.60     1   48:22.00         25:09.35                         1:20:43.50    

Female 20 to 29

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       5  Tara Sell               27    1   09:11.90         01:54.10     2   54:59.10         33:36.25                         1:29:11.50    
     2      15  Katie Leekley           29    5   15:12.30         02:12.80     1   54:40.90         01:30.05     1   27:02.50        1:40:38.55    
     3      31  Shannon Brady           28    7   15:19.90         03:30.00     5   59:54.10         01:33.20     2   31:39.95        1:51:57.15    
     4      34  Heather Campbell        28    6   15:14.25         02:32.55     3   55:47.50         02:30.70     5   38:10.80        1:54:15.80    
     5      35  Shawn Darrell           23    2   12:51.60         03:28.15     6 1:01:59.60         01:28.95     3   34:48.75        1:54:37.05    
     6      37  Jodi Kimmel             28    3   14:40.30         03:22.85     4   58:53.95         01:59.70     4   37:11.00        1:56:07.80    
     7      44  Rachel Cording          26    4   15:07.05         04:21.90     7 1:05:08.90         01:27.55     6   39:45.45        2:05:50.85    
     8      52  Teresa Sollowin         23    8   21:55.35         04:00.30     8 1:20:45.70         45:47.10                         2:27:52.50    

Male 20 to 29

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       3  Marc Deleonibus         24    3   13:16.25         01:28.20     1   45:49.45         01:16.45     2   24:05.15        1:25:55.50    
     2       5  Val Vasquez             24    2   11:57.85         02:32.65     4   48:28.30         01:15.55     3   25:11.65        1:29:26.00    
     3       7  Eric Army               29    4   13:19.40         02:22.30     3   47:11.55         27:03.80                         1:29:42.50    
     4      14  Derek Trott             22    7   15:32.85         01:30.00     2   47:08.35         30:29.85                         1:33:50.85    
     5      16  John Deleonibus         21    5   14:24.10         01:03.95     5   51:15.00         29:31.15     1   00:03.30        1:36:17.50    
     6      21  Gregory Kimmel          28    1   11:07.50         02:12.50     8   55:31.95         01:40.35     4   27:57.55        1:38:29.85    
     7      24  Gregory Sell            27    8   15:55.30         02:15.00     7   53:40.55         28:09.65                         1:40:00.00    
     8      31  Scott Kimball           25    9   17:32.15         02:31.65     9 1:01:43.20         26:59.50                         1:47:46.00    
     9      36  Sotereas Pantazes       29    6   14:51.85         03:31.15     6   52:39.40         02:31.85     6   38:22.95        1:51:57.20    
    10      47  James Laird             23   10   18:43.75         11:47.90    10 1:12:06.45         03:50.95     5   36:32.85        2:23:01.90    

Female 30 to 39

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       3  Courtney Chipouras      34    4   13:04.20         01:25.45     1   44:46.25         01:17.85     1   22:27.25        1:23:01.00    
     2       4  Natalie Wilkison        33    1   11:58.85         01:36.95     2   46:25.70         01:32.25     4   27:12.60        1:28:46.35    
     3       8  Natalie Friton          30    2   12:11.20         02:00.75     3   51:54.20         01:01.25     2   24:54.05        1:32:01.45    
     4       9  Katherine Pagano        36    6   13:40.75         03:00.15     7   53:24.35         26:17.95                         1:32:16.50    
     5      13  Sandra Gourley          39    9   14:00.70         02:14.35     6   53:07.10         01:29.65     6   28:11.70        1:39:03.50    
     6      16  Abigail Fowlkes         33   10   14:24.20         02:18.00     4   52:39.30         01:36.90     7   29:45.65        1:40:44.05    
     7      17  Shanyn Reinert          30   12   14:31.90         03:04.75    10   55:42.40         01:35.60     3   26:50.80        1:41:45.45    
     8      19  Emily Cranwell          32    5   13:04.90         02:25.00     9   54:12.75         01:45.45     9   31:24.65        1:42:52.75    
     9      21  Wendy Chandler          35    8   13:55.25         02:10.70    11   57:30.30         02:20.25     5   27:47.45        1:43:43.95    
    10      24  Brienne Lang            32   11   14:31.55         02:11.70     5   52:43.20         01:43.70    12   34:13.00        1:45:23.15    
    11      27  Lisa Simpkins           39    7   13:52.35         02:17.45     8   53:37.45         02:10.20    13   36:23.65        1:48:21.10    
    12      33  Emily Madsen            30    3   12:22.45         02:20.15    14 1:05:05.15         01:27.60    11   32:20.55        1:53:35.90    
    13      41  Kristen Schultz         36   15   21:32.60         02:38.60    13 1:02:56.35         02:15.25    10   31:54.05        2:01:16.85    
    14      42  Melanie Payton          37   13   17:02.30         04:07.90    12 1:02:06.15         01:46.80    14   40:00.65        2:05:03.80    
    15      48  Lara Mish               37   14   21:15.10         03:55.20    15 1:10:03.70         01:54.70     8   31:06.85        2:08:15.55    

Male 30 to 39

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       4  Lewin Usilton           38    4   13:40.70         01:57.70     1   47:11.95         24:41.30                         1:27:28.95    
     2      11  Duncan Welsh            30    5   13:46.00         01:46.90     2   49:38.65         01:06.50     1   25:31.45        1:31:49.50    
     3      15  Kevin Johnson           32    1   11:18.35         02:14.60     4   55:09.00         01:05.45     2   26:06.55        1:35:53.95    
     4      19  David Crews             37    6   14:19.90         01:38.75     3   54:00.30         01:21.70     3   26:33.70        1:37:54.35    
     5      29  Tim Schultz             35    3   13:29.90         02:14.65     6   55:58.00         01:23.05     4   29:17.10        1:42:22.70    
     6      33  Brent Marshall          33    7   14:48.05         05:18.30     5   55:45.75         02:06.55     7   31:49.20        1:49:47.85    
     7      35  Stephen Buckingham      31    2   12:10.95         09:17.45     7   56:46.60         02:59.45     5   30:25.55        1:51:40.00    
     8      37  Jimmy Dulay             34    8   16:36.75         03:09.40     8   57:53.25         03:09.55     6   31:15.20        1:52:04.15    
     9      48  Brian Gill              39    9   24:42.65         06:08.20     9 1:05:31.70         04:21.10     8   45:06.90        2:25:50.55    

Female 40 to 49

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       6  Mags Crilley            47    9   15:38.95         01:50.00     1   45:02.15         01:20.20     4   26:43.35        1:30:34.65    
     2       7  Katie Bloom             43    6   13:47.70         01:16.00     2   49:43.85         01:11.45     2   25:17.55        1:31:16.55    
     3      10  Cheryl Lauer            40    2   12:00.55         01:35.65     5   53:59.35         01:19.30     3   25:44.50        1:34:39.35    
     4      11  Tracy McGowan           40    7   14:06.50         02:56.80     4   52:05.55         01:21.20     5   27:25.95        1:37:56.00    
     5      14  Adele Oliver            40    1   11:42.80         02:58.30     6   54:30.80         01:44.35     6   28:41.05        1:39:37.30    
     6      18  Ellen Carter            47   13   17:51.35         01:30.50     3   50:06.20         01:38.00     8   30:47.30        1:41:53.35    
     7      20  Catherine Herrick       42    3   12:28.45         02:15.80     7   55:01.25         01:38.65     9   31:37.60        1:43:01.75    
     8      22  Wendy Kinnamon          40   11   17:03.10         01:42.15    12   59:57.40         30:35.60                         1:44:52.00    
     9      23  Karen Seibel            45    8   14:45.40         02:43.35     8   56:06.35         02:28.45     7   28:53.05        1:44:56.60    
    10      28  Mary Folwell            41    5   13:32.50         02:43.75    11   57:58.50         02:16.75    10   32:10.85        1:48:42.35    
    11      36  Linda Barton            48   12   17:40.65         02:54.45    10   57:48.55         01:58.10    12   35:05.40        1:55:27.15    
    12      38  Erica Bowen             41    4   12:43.70         03:34.75     9   57:36.30         03:12.65    14   40:54.85        1:58:02.25    
    13      39  Mary Susan Haley        49   16   19:07.60         04:19.75    14 1:00:45.75         03:03.45    11   32:40.15        1:59:56.70    
    14      40  Therese O'Boyle         49                         13:35.25    19 1:23:54.75         01:40.90     1   20:55.30        2:00:06.20    
    15      43  Shari Ochse             42   10   16:34.80         02:59.80    17 1:07:17.75         01:23.70    13   36:55.35        2:05:11.40    
    16      46  Susan Chumley           48   17   19:16.95         02:33.40    13 1:00:34.30         01:39.90    17   42:12.05        2:06:16.60    
    17      49  Robin Torrence          49   14   18:19.45         03:22.20    16 1:05:43.15         01:31.05    16   41:20.10        2:10:15.95    
    18      50  Stacey Woodworth        40   15   18:49.95         03:08.85    18 1:07:33.25         02:01.40    15   41:07.40        2:12:40.85    
    19      51  Molly Breeding          48   18   27:10.80         02:48.15    15 1:02:43.00         02:06.30    18   43:07.30        2:17:55.55    

Male 40 to 49

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       2  Blair Saunders          45    3   12:45.00         01:05.60     1   40:24.65         23:12.45     1   00:45.80        1:18:13.50    
     2       6  Vince Harriman          42   12   15:27.55         02:48.05     2   44:39.50         01:43.15     3   24:55.15        1:29:33.40    
     3       8  Brian McGuire           47    6   13:28.45         01:39.35     3   48:28.90         01:01.05     4   25:19.75        1:29:57.50    
     4      10  John Gygax              46    1   11:59.40         02:21.05     5   49:10.00         01:06.25     5   26:36.35        1:31:13.05*    
     5      12  Chris Walls             44    9   14:31.60         01:30.05     7   51:05.95         01:04.55     2   24:13.00        1:32:25.15    
     6      17  Christopher Nutter      41   11   15:11.60         01:46.00    10   51:44.10         01:32.40     6   26:36.65        1:36:50.75    
     7      18  Pasquale Sarracco       41    8   14:28.05         03:19.95     4   48:40.10         01:38.40     8   29:20.60        1:37:27.10    
     8      20  Michael Lynch           45    2   12:22.20         03:07.15    11   52:30.00         01:46.20     7   28:20.70        1:38:06.25    
     9      22  Clifford Follweiler     41    7   13:35.75         01:39.20     6   49:47.75         01:58.65    11   32:12.85        1:39:14.20    
    10      23  Michael Peters          43   10   15:08.80         01:36.85     9   51:08.10         01:20.35     9   30:14.15        1:39:28.25    
    11      26  Richard Bruce           47    5   13:14.90         02:54.90     8   51:07.65         01:55.80    10   31:01.35        1:40:14.60    
    12      27  William Agee            46    4   12:48.65         01:46.30    12   53:13.10         01:05.85    12   32:23.80        1:41:17.70    
    13      40  Timothy Haughton        47   16   19:18.10         02:42.80    14   56:25.25         01:58.95    14   35:58.50        1:56:23.60    
    14      42  Edward Eicher           43   13   16:06.00         04:26.45    15 1:01:27.95         03:28.05    13   33:28.60        1:58:57.05    
    15      45  Steve Ochse             47   14   16:18.70         02:49.55    13   54:51.60         02:21.40    16   53:20.15        2:09:41.40    
    16      46  Kevin Lynch             49   15   17:04.25         04:04.30    16 1:05:42.85         02:28.70    15   41:29.35        2:10:49.45    

Female 50 to 59

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      25  Lynne Weise             50    3   16:28.05         02:26.40     3   56:42.30         03:16.90     2   27:17.80        1:46:11.45    
     2      26  Suzette Buttram         50    7   18:37.85         02:07.70     2   54:33.20         02:01.65     3   30:40.95        1:48:01.35    
     3      29  Mary Lang               56    5   18:24.55         02:38.75     4   57:10.20         01:50.75     4   31:09.70        1:51:13.95    
     4      30  Patricia Snodgrass      55    1   16:17.70         03:01.00     5 1:03:38.25         02:54.90     1   25:57.80        1:51:49.65    
     5      32  Judy Acosta             50    2   16:22.75         01:58.45     1   53:06.35         02:06.10     7   39:43.65        1:53:17.30    
     6      45  Arleen Laporte          56    4   18:13.80         03:28.95     6 1:04:09.00         01:44.00     6   38:22.45        2:05:58.20    
     7      47  April Sharp             53    6   18:30.35         03:41.30     7 1:07:22.80         01:48.60     5   35:54.45        2:07:17.50    
     8      53  Helen Laird             51    8   21:55.10         04:08.05     8 1:20:41.80         02:02.95     8   43:40.65        2:32:28.55    

Male 50 to 59

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       9  Thomas Seibel           50    2   13:18.60         02:06.65     2   50:35.35         01:17.15     1   23:49.30        1:31:07.05    
     2      13  David White             52    1   12:29.20         01:49.35     1   48:59.80         01:06.20     4   28:44.60        1:33:09.15    
     3      25  Bill Regan              52    4   15:22.90         02:55.35     5   54:42.30         01:27.20     2   25:41.95        1:40:09.70    
     4      28  Rusty Laporte           56    7   16:13.45         02:27.60     3   52:41.90         01:48.40     3   28:13.25        1:41:24.60    
     5      30  Jeffrey Smith           50    6   15:45.60         02:39.95     7   55:25.60         01:43.60     5   31:01.70        1:46:36.45    
     6      32  Mike Bruce              50    5   15:45.30         03:03.70     6   55:04.25         01:39.40     6   32:24.55        1:47:57.20    
     7      34  Paul Esposito           53    3   14:04.25         02:22.90     8   59:14.95         01:30.65     8   34:06.05        1:51:18.80    
     8      38  Myles Powers            55   10   19:11.20         03:46.00     4   52:48.65         03:30.25     9   35:51.05        1:55:07.15    
     9      39  Keith Clampet           51    9   16:46.55         03:44.20     9   59:51.15         01:36.25     7   33:40.80        1:55:38.95    
    10      44  Frank Gerber            51    8   16:31.55         02:57.75    10 1:00:13.80         01:57.65    10   39:27.80        2:01:08.55    

Female 60 to 69

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      12  Anne Viviani            60    1   16:55.80         02:18.80     1   50:42.15         01:15.60     1   27:45.60        1:38:57.95    

Male 60 to 69

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      43  Charles Roth            61    1   18:42.20         04:04.55     1 1:00:25.65         02:29.85     1   34:07.30        1:59:49.55    
     2      49  John Zarkowsky          60    2   19:35.75         07:44.00     2 1:24:32.60         01:31.45     2   43:50.90        2:37:14.70    

Male 70 and over

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      41  John Mulflur            71    1   16:00.30         04:04.80     1   55:18.60         03:06.90     1   40:02.55        1:58:33.15    

Men's Relay

Men's Relay

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Lee Whitney             19    1   08:02.70         00:51.10     1   48:52.95         19:33.00     2   00:28.25        1:17:48.00    
     2       2  Hazen Arnold            35    2   14:03.95         03:24.90     2   54:49.20         29:41.75                         1:41:54.00    
     3       3  Joe Dabbs               48    3   16:11.10         01:25.60     3 1:02:46.85         26:07.95     1   00:00.00        1:46:31.50    

Clydesdale

Clydesdale

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Adam Layton             37    1   13:16.80         01:22.45     1   48:42.70         01:11.40     1   26:09.00        1:30:42.35    
     2       2  David Mathes            41    3   15:06.00         02:20.15     2   50:31.05         01:30.45     6   34:02.65        1:43:30.30    
     3       3  Lee Tuftee              28    2   15:01.70         02:32.05     5   56:11.75         01:14.40     3   31:27.00        1:46:26.90    
     4       4  Tor Christensen         37    5   17:26.20         04:12.00     6   57:08.70         02:00.95     4   32:17.35        1:53:05.20    
     5       5  Sim Rodgers             51    7   22:57.25         03:36.15     3   53:20.70         02:24.45     2   31:15.65        1:53:34.20    
     6       6  Bill Epkins             34    4   16:25.05         01:53.15     4   55:36.80         02:06.40     7   39:30.15        1:55:31.55    
     7       7  John Robinson           43    6   18:09.25         03:31.20     7 1:05:19.60         02:07.80     5   32:30.45        2:01:38.30    

Athena

Athena

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Tracy Edlich            41    2   14:58.50         02:39.95     3 1:02:25.65         01:38.60                         1:18:13.00    
     2       2  Jennifer Koppels        32    1   13:56.90         03:00.70     1   56:55.35         02:51.55     1   30:24.95        1:47:09.45    
     3       3  Nancy Toby              53    3   19:44.50         03:57.65     2   58:52.55         01:58.80     2   36:53.15        2:01:26.65    

Female Relay

Female Relay

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Kiki Jones              40    2   12:12.80         01:21.75     1   52:13.10         28:59.05                         1:30:16.50    
     2       2  Nicole Weaver           47    5   14:59.75         01:21.55     4   55:36.15         25:20.85                         1:32:46.00    
     3       3  Jane Joiner             34    3   12:24.20         01:26.10     3   52:59.05         01:37.85     1   28:36.70        1:37:03.90    
     4       4  Stephanie Butler        48    4   14:57.50         01:46.20     2   52:33.75         35:21.30                         1:40:16.50    
     5       5  Lea Robinson            45    1   12:01.30         01:32.40     5 1:06:26.35         36:31.00                         1:52:01.05    
     6       6  Carla Gerber            39    6   21:49.60         01:47.00     6 1:13:09.40         01:13.05     2   46:06.70        2:24:05.75    

Mixed Relay

Mixed Relay

         Overall*                            ----- SWIM -----          T1      ----- BIKE -----          T2      ----- RUN -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Renee Bench             46    3   11:35.25         01:25.00     3   57:04.00         21:50.50                         1:27:15.30    
     2       2  Karen Garth             51    4   12:12.75         01:18.25     2   52:36.85         28:38.00                         1:30:11.50    
     3       3  Dana Bourne             42    1   05:49.60         01:08.60     5 1:00:42.15         27:30.10                         1:34:40.00    
     4       4  Kerri Jones             36    2   11:33.55         03:13.85     4   59:34.55         01:14.75     1   44:03.75        1:59:40.45    
*Overall place within gender.