AACC TURKEY TROT

Age Group Results

November 27, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

AACC Student

Female AACC Student Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Newell                                           739   19        3        24:13.6      7:46/M
       2    Rebecca White                                           826   19        4        24:13.8      7:46/M

Male AACC Student Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mason Joseph                                            839   17        1        18:56.5      6:06/M
       2    Mitchell Frye                                           741   17        2        19:08.4      6:10/M

Female 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Avery Washburn                                          740   19        8        33:26.1     10:45/M
       2    Dori Lambert                                            742   39        9        33:50.6     10:50/M
       3    Megan Leonard                                           842   19       11        36:23.8     11:39/M
       4    Laura Grinavic                                          744   25       12        39:08.3     12:32/M
       5    Aliyanah Dodson                                         816   19       14        49:55.3     16:05/M

Male 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allen Bui                                               845   26        5        28:22.5      9:07/M
       2    Jude Poole Jr.                                          747   18        6        28:54.6      9:15/M
       3    David Hession                                           746   38        7        31:17.4     10:01/M
       4    Peter Jauschnegg                                        745   20       10        36:11.7     11:35/M
       5    Kyle Dunn                                               846   18       13        39:29.8     12:41/M

AACC Staff/Faculty

Female AACC Staff/Faculty Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trish Eyerly                      Arnold  MD            728   36        6        23:58.5      7:43/M
       2    Kasia Taylor                                            719   61        7        26:29.7      8:31/M

Male AACC Staff/Faculty Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Phil Lang                                               730   52        1        19:11.8      6:11/M
       2    Robert Bigelow                                          824   52        2        20:35.0      6:37/M

AACC Staff Female

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammie Neall                                            733   50        8        27:32.4      8:52/M
       2    Patricia Brady                                          727   58        9        28:37.0      9:12/M
       3    Mary Van Andel                                          737   48       10        28:46.9      9:15/M
       4    Katherine Schwab                                        735   34       11        29:27.2      9:24/M
       5    Letha Valiaveedu                                        736   42       12        29:57.8      9:35/M
       6    Stacie Kinstler                                         723   39       14        34:02.9     10:53/M
       7    Amanda Sachs                                            716   36       16        35:04.6     11:14/M
       8    Colleen Eisenbeiser                                     718   58       17        35:21.2     11:19/M
       9    Lisa Sanford                                            734   57       18        37:05.0     11:55/M
      10    Krista White                                            738   40       19        38:18.2     12:16/M
      11    Kendel Hannon                                           715   40       20        38:18.4     12:17/M
      12    Jaclyn Gibbons                                          819   26       21        39:55.3     12:48/M
      13    Megan Strub                                             825   28       22        40:01.4     12:50/M
      14    Julie Takacs                                            724   37       23        41:07.8      9:12/M
      15    Suzanne Boyer                                           726   50       24        45:53.2     14:39/M
      16    Judy DeSavage                                           714   55       25        46:35.2     14:56/M

AACC Staff Male

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Pierce                                              720   37        3        22:34.5      7:16/M
       2    John Reed                         Severna Park  MD      821   39        4        22:55.1      7:22/M
       3    Kevin Miller                                            732   48        5        23:37.2      7:36/M
       4    Tyler Scott                                             722   30       13        34:00.8     10:52/M
       5    Tim McGowan                                             717   36       15        34:32.1     11:04/M
       6    James Knipe                                             729    0       26      1:06:40.6     21:22/M

15 and Under

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecelia Burke                                           710   11        6        26:24.3      8:21/M
       2    Margaret Cravens                                        706   14       12        31:26.9      9:55/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Billy Foulk                                             707   13        1        18:41.3      5:56/M
       2    Liam Warrilow                                           703   13        2        20:08.0      6:23/M

Female 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Savanah Cockrell                                        709    6       13        32:00.2     10:03/M
       2    Angela Read                                             818   11       14        32:09.7     10:12/M
       3    Elizabeth Thompson                                      711   11       15        32:10.7     10:12/M

Male 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kameron Ross                                            701   15        3        21:58.2      6:58/M
       2    Johny Reed                                              820   13        4        23:19.4      7:23/M
       3    Nick Read                                               817   8         5        24:30.7      7:47/M
       4    Andrew Bellanca                                         704   14        7        27:52.0      8:48/M
       5    Landon Ross                                             702   12        8        28:16.1      8:58/M
       6    Mattias Van Andel                                       712   11        9        28:42.0      9:04/M
       7    Ian Foulk                                               708   11       10        30:49.1      9:46/M
       8    Connor Sachs                                            705    9       11        30:51.4      9:47/M

Open 5k All

Female 49 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Laufer                                          788   25       10        23:22.3      4:39/K
       2    Elaine Bixby                                            832   45       12        24:06.3      4:48/K
       3    Rita Roberge                                            834   48       15        25:06.8      5:01/K
       4    Natalie Burrowes                                        753   43       16        25:19.9      5:03/K
       5    Kim Burke                         Annapolis  MD         800   47       20        26:21.7      5:16/K
       6    Teresa Meskey                     Annapolis  MD         772   34       23        27:06.5      5:23/K
       7    Christiana Walsh                                        848   37       25        27:32.9      5:29/K
       8    Kate Pass                                               844   16       34        29:47.5      5:56/K
       9    Jessica Fisher                                          749   37       35        30:08.0      5:59/K
      10    Nicole Williams                                         750   34       37        30:22.6      6:03/K
      11    Katie Murphy                                            831   27       40        31:26.4      6:15/K
      12    Sabrada Jackson-Dodson                                  833   37       41        31:30.3      6:17/K
      13    Misty Cockrell                                          774   37       43        32:00.1      6:21/K
      14    Isabella Elliott                                        841   11       44        32:09.2      6:25/K
      15    Kellie Washburn                                         770   45       46        33:24.0      6:39/K
      16    denise thompson                                         803   44       47        33:25.3      6:39/K
      17    Jade Bullough                                           759   28       49        36:07.9      7:10/K
      18    Michelle Eng                                            780   19       50        36:34.8      7:18/K
      19    Melissa Pena                                            779   19       51        36:34.8      7:18/K
      20    Audrey Donahower                                        836   19       52        36:45.9      7:19/K
      21    Jyllene Wilson                                          755   47       59        43:59.0      8:47/K
      22    Esther Hefter                                           754   29       60        44:54.3      8:58/K
      23    Bre Baker                                               804   17       63        45:50.3      9:04/K

Male 49 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin Shpuntoff                                        771   25        1        17:13.5      3:26/K
       2    Noah Kim                                                802   18        2        17:23.6      3:28/K
       3    Steve Mitchell                                          796   36        4        21:02.6      4:12/K
       4    Zephyr Elliott                                          840   9         6        22:09.4      4:26/K
       5    Brian Slottery                                          843   36        8        22:52.3      4:34/K
       6    Grant Burkley                                           822   25       13        24:12.1      4:50/K
       7    Jonathan Guzman                                         837   20       14        24:59.2      4:59/K
       8    Graham Bussink                                          823   19       17        25:25.5      5:04/K
       9    Dan Wittler                                             829   22       18        25:50.5      5:07/K
      10    Ben Kilduff                                             827   23       19        25:57.6      5:09/K
      11    WIlliam Cravens                   Annapolis  MD         767   47       21        26:25.1      5:14/K
      12    Mike Newman                                             830   36       24        27:22.5      5:25/K
      13    Kieran Mathis                                           793   18       27        28:01.9      5:34/K
      14    Anthony Santorelli                                      752   36       29        28:21.5      5:38/K
      15    Rob Dean                                                849   44       31        29:21.8      5:51/K
      16    Luke Budorick                                           828   23       32        29:31.1      5:52/K
      17    James Cravens                                           768   12       39        31:25.6      6:14/K

Female 50 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marsha Demaree                                          805   55        9        22:57.5      4:35/K
       2    Jacquie Vegh                                            790   53       30        28:46.8      5:44/K
       3    Kathy Hennes                                            806   67       33        29:44.6      5:53/K
       4    Mindy Haines                      Millersville  MD      763   50       36        30:11.9      6:01/K
       5    Sarah Downing                                           775   55       38        31:08.6      6:13/K
       6    Karla Horton                                            807   57       45        32:14.1      6:25/K
       7    Susan Laufer                                            787   59       48        35:11.4      7:01/K
       8    Stevie Fruehling                                        835   50       53        36:46.0      7:19/K
       9    Deborah Francisco                                       778   67       54        39:55.6      7:55/K
      10    Jeanette A Novak                                        765   75       57        42:02.0      8:23/K
      11    Peggy Tyler                       Crofton  MD           814   55       62        45:38.6      9:03/K
      12    Julie Morgan                                            773   56       65        52:49.6     10:30/K

Male 50 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charles Joscelyne                                       791   64        3        19:54.6      3:58/K
       2    Steve Downing                                           776   55        5        21:16.2      4:14/K
       3    Bill Stahr                                              797   59        7        22:15.2      4:26/K
       4    Tom Monarski                                            751   59       11        24:04.1      4:47/K
       5    William Arbelaez                                        761   62       22        26:27.5      5:17/K
       6    Tom McKeldin                                            809   57       26        27:42.5      5:29/K
       7    Mark Stover                                             784   65       28        28:10.4      5:37/K
       8    Joe Bellanca                                            766   51       42        31:43.0      6:19/K
       9    David Steinhoff                   Severna Park  MD      762   68       55        40:10.1      7:58/K
      10    Jon Winkert                                             838   63       56        40:20.6      8:00/K
      11    Alan Wycherley                    Annapolis  MD         815   77       58        42:21.5      8:27/K
      12    Craig Tyler                       Crofton  MD           813   56       61        45:37.2      9:03/K
      13    Richard Krummerich                Baltimore  MD         847   67       64        51:54.3     10:19/K