HCAS

5K

Age Group Results

October 05, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.

Open

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Varun Mishra                                        103   18        1       19:20.85      6:14/M
       2    Brian Shadrick                                      139   45        2       19:40.95      6:21/M
       3    Joshua Geesaman                                      99   18        3       19:42.97      6:21/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Val Indye                                           119   99        1       23:15.96      7:30/M
       2    Rebecca Fang2                                       111   22        2       24:13.99      7:49/M
       3    Julie Peitsch                                        52   50        3       24:55.11      8:02/M

Male 15 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gutena Dressa                                       126   14       15       25:42.91      8:17/M
       2    Anthony Hagan                                       100   14       17       26:09.54      8:26/M
       3    Evan Jacobs                                         136   15       19       27:12.36      8:46/M
       4    Jared Chernack                                       96   13       24       29:02.04      9:22/M
       5    Niko Sambat                                         142   14       29       30:51.65      9:57/M
       6    Eric Smothers                                        68            32       32:04.10     10:21/M
       7    Calvin Racette                                      104   15       43       36:59.90     11:56/M
       8    Henry Alfonso                                        85    7       45       37:51.97     12:13/M
       9    Jscob Towner                                         94   12       47       39:00.50     12:35/M
      10    Benjamin Spratt                                      90   11       48       39:09.78     12:38/M
      11    James Frost                                         133   15       53       42:05.54     13:35/M
      12    Benjamin Balciunas                                   87    8       55       46:27.57     14:59/M
      13    Alex 'Taki' Wardell                                  95    9       56       46:39.76     15:03/M

Female 15 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graw Pavalko                                        114   14        8       27:58.88      9:01/M
       2    Grace Towner                                         93   10       15       29:30.72      9:31/M
       3    Sarah Handy                                          88   12       21       31:46.05     10:15/M
       4    Marcy Leonard                                        40    0       32       35:06.06     11:19/M
       5    Laneah Whiddon                                      108   13       38       36:24.63     11:45/M
       6    Blake Balciunas                                      86   11       52       39:50.40     12:51/M

Male 16 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Howard                                      34   23        4       19:45.82      6:22/M
       2    Marcello Little                                     121   19        5       22:29.78      7:15/M
       3    Matthew Weingram                                     82   22        6       22:50.98      7:22/M
       4    Trip Logve                                          137   22        7       22:52.50      7:23/M
       5    Marcos Meirelles                                     46   23        9       22:55.69      7:24/M
       6    Eric Cochran                                         97   20       12       24:29.08      7:54/M
       7    Jason Grant                                          25   28       23       29:01.43      9:22/M
       8    Matthew Yates                                        83   29       31       32:00.86     10:19/M
       9    Romtin Sharolli                                      65   26       40       36:19.92     11:43/M
      10    Julian Than                                         127   22       41       36:21.32     11:44/M
      11    Alex Rhine                                           58   25       49       39:28.63     12:44/M
      12    Samuel Carder                                        10   28       51       40:20.64     13:01/M

Female 16 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine1 Rolewicz                                 122   19        7       27:19.09      8:49/M
       2    Hannah Rosenberg                                     61   24       14       29:22.01      9:28/M
       3    Laura Khouny                                        132   21       19       31:45.96     10:15/M
       4    Emily Jacobs                                        135   22       22       31:50.92     10:16/M
       5    Lindsey Abraham                                       1   22       23       32:02.10     10:20/M
       6    Alyssa Vanlew                                        78   24       24       32:02.77     10:20/M
       7    Ryleigh Morrel                                      130   16       41       37:37.38     12:08/M
       8    Melisa Tasel                                        106   16       42       37:38.64     12:08/M
       9    Melissa Orgera                                       49   27       45       38:25.53     12:24/M
      10    Kennedy Citro                                        13   22       50       39:30.45     12:45/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Esders                                         22   38       13       24:39.62      7:57/M
       2    Michael Mataku                                      110   33       14       25:26.41      8:12/M
       3    Hiama Halay                                          32   33       21       28:46.79      9:17/M
       4    ADAM ORTIZ                                           50   30       26       29:40.98      9:34/M
       5    Robert Yoder                                         84   34       38       35:06.61     11:19/M
       6    Martin Meihers                                      141   38       39       35:16.73     11:23/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Lear                                         146   39        5       26:29.37      8:33/M
       2    Marcia Andrino                                        3   31        6       27:16.86      8:48/M
       3    Tyler Grossi                                         29   39       10       28:33.78      9:13/M
       4    Ana August                                            4   38       11       28:34.90      9:13/M
       5    Elizabeth Groover                                   147   34       18       31:42.85     10:14/M
       6    Tiffany Lee                                         109   36       26       32:09.56     10:22/M
       7    Kimberly Neal                                        47   38       27       33:02.79     10:39/M
       8    Maggie Smith                                         66   30       31       34:57.39     11:16/M
       9    Seliha Meiners                                      140   35       33       35:14.32     11:22/M
      10    Christine Johnson                                    35   33       37       36:24.48     11:45/M
      11    Robin Ripley                                         59   37       39       36:41.73     11:50/M
      12    Jen Laycock                                          39   35       49       39:06.40     12:37/M
      13    Iswariya Vettriselvam                                79   34       53       40:25.51     13:02/M
      14    Emily Crist                                          14   31       58       46:24.22     14:58/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marc Burger                                           9   45       11       23:44.79      7:39/M
       2    Wayme Pavalko                                       115   49       18       26:42.75      8:37/M
       3    Michael Hagan                                        31   46       20       27:44.77      8:57/M
       4    Michael Pellegrini                                   53   48       30       31:44.13     10:14/M
       5    Paul Glagola                                         24   45       33       33:21.30     10:45/M
       6    Paul Towner                                          77   44       35       34:16.91     11:03/M
       7    Paul Stanley                                         70   46       42       36:56.48     11:55/M
       8    Reed Racette                                         57   49       44       37:00.47     11:56/M
       9    Carlos Alfonso                                        2   41       46       37:52.71     12:13/M
      10    Jorge Diaz                                           17   43       52       41:16.91     13:19/M
      11    Tom Wardell                                         131   49       54       46:21.76     14:57/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lynne Powers                                        134   42        9       28:22.48      9:09/M
       2    Candi Hagan                                          30   49       12       28:44.41      9:16/M
       3    lisa wilson                                         118   42       13       28:44.62      9:16/M
       4    Denise Eblen                                         20   46       29       34:45.21     11:13/M
       5    Nan Lewicky                                         128   43       35       36:16.46     11:42/M
       6    Ashley Edmunds                                       21   49       40       36:49.76     11:53/M
       7    Shirley Cruz                                         15   40       44       37:52.26     12:13/M
       8    Rachel Bruce                                          8   40       46       38:58.88     12:34/M
       9    Kerry Towner                                         76   46       47       38:59.04     12:35/M
      10    Jodi Postol                                          55   46       48       39:03.91     12:36/M
      11    Tanisha Powell                                       56   41       51       39:44.79     12:49/M
      12    Jane Jung-Potter                                     36   46       59       46:24.54     14:58/M

Male 50 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thuy Than                                           125   64        8       22:55.07      7:24/M
       2    Osorio Meirelles                                     45   54       10       23:11.02      7:29/M
       3    Erik Peterson                                       120   51       16       25:58.51      8:23/M
       4    david rotstein                                       63   52       22       29:00.49      9:21/M
       5    Gary Kuc                                            138   56       25       29:06.26      9:23/M
       6    Joe Rolewicz                                        124   51       27       29:50.37      9:37/M
       7    Bill Arbelaez                                        75   61       28       29:57.96      9:40/M
       8    Kevin Federici                                      144   99       34       33:56.11     10:57/M
       9    David Askwith                                       112   99       36       34:17.35     11:04/M
      10    Doug Dixon                                           18   53       37       35:05.34     11:19/M
      11    Michael Blair                                         6   52       50       40:04.71     12:55/M

Female 50 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marsha Demaree                                      113   53        4       25:30.29      8:14/M
       2    Liz Schroeder                                        64   51       16       29:54.87      9:39/M
       3    Debora2 Rolewicz                                    123   50       17       30:01.75      9:41/M
       4    Heather Cumisky                                     116   50       20       31:46.02     10:15/M
       5    Melinda Krummerich                                   38   59       25       32:07.73     10:22/M
       6    Julie Tefft                                         129   50       28       34:10.83     11:01/M
       7    Susan Smith                                          67   64       30       34:56.11     11:16/M
       8    Alisa Chernack                                       12   52       34       35:32.47     11:28/M
       9    Karen Nitkin                                         48   52       36       36:22.31     11:44/M
      10    Loretta Dospil-Farley                                19   56       43       37:50.19     12:12/M
      11    Lynn Slupski                                        145   99       54       41:33.63     13:24/M
      12    Rae Ann Kaylie                                       37   50       55       42:22.12     13:40/M
      13    Lisa Madden                                          42   55       56       42:32.23     13:43/M
      14    Connie Ballenger                                    117   68       57       42:40.04     13:46/M
      15    Jeannette Balciunas                                   5   50       60       46:25.96     14:58/M

*Overall place within gender.