Charles County ZOMBIE RUN

5K

Age Group Results

October 01, 2017


Bluepoint Race Management


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Camryn Ging                                             154   12       10       26:19.02      8:29/M
Top

Male OVERALL Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin O'Clair                     Laplata  MD           149   20        1       18:33.72      5:59/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Lyon                        Port Tobacco           62   11       18       28:34.29      9:13/M
       2    Hollis Lyon                       Port Tobacco           63   12       19       28:34.91      9:13/M
       3    Sammie Kindall                                          128   10       21       28:38.71      9:14/M
       4    Lauren Kelly                                            119   11       28       30:54.64      9:58/M
       5    Sophia Bourassa                   Pomfret  MD           148   14       37       31:48.37     10:15/M
       6    Vanessa Cross                                            29   11       39       32:13.16     10:24/M
       7    Marissa Burns                                            15   11       41       32:15.78     10:24/M
       8    Autumn Snapko                                           130   10       47       33:50.87     10:55/M
       9    Anna Young                                              118    9       49       34:35.59     11:09/M
      10    Annabelle Hall                                           47   11       52       35:01.54     11:18/M
      11    Ava Pursley                                              82    9       56       36:11.82     11:40/M
      12    Katelyn Willett                                         113   10       60       36:56.91     11:55/M
      13    Kate Conrad                                             137   10       63       38:47.15     12:31/M
      14    Odessa Baker                                            123   13       65       39:59.43     12:54/M
      15    Hannah Snapko                                           129   13       99       56:39.81     18:16/M
      16    Suki Aumavae                                              6   11      100       56:40.83     18:17/M
      17    Annmarie Truesdell                                       95   11      101       56:42.02     18:17/M
      18    Kayla Cross                                              30    6      109     1:00:33.37     19:32/M
      19    Cora Clancy                                              22    4      115     1:03:27.61     20:28/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Slattery                                        165   12       35       31:36.41     10:12/M
       2    Noah Cusack                       Port Tobacco           31   12       55       36:04.63     11:38/M
       3    Asher Walters                                           102   11       59       36:20.49     11:43/M
       4    Adin Walters                                            103    9       66       40:33.30     13:05/M
       5    Mason Truesdell                                          96    9       67       40:34.12     13:05/M
       6    Ryan Baker                                              124   13       70       40:57.85     13:13/M
       7    Ryan Willett                                            127    7       77       43:18.20     13:58/M
       8    Zachary Waldbauer                                        99   14       94       55:31.77     17:55/M
       9    Aidan Clancy                                             21    7      118     1:04:08.58     20:41/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlyn Welch                                           170   15       45       33:43.06     10:53/M
       2    Danielle Burke                                           79   17       64       38:54.04     12:33/M
       3    Tyra Mason                                              152   18       84       50:07.66     16:10/M
       4    Hannah Vance                                            142   17      107       58:36.12     18:54/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Gonzales                                        134   17        3       24:26.49      7:53/M
       2    Ward Harrison                                           155   18        4       24:40.95      7:57/M
       3    Camdin Edge                                             150   16        5       25:20.06      8:10/M
       4    Benjamin Cross                                          120   16        6       25:21.89      8:11/M
       5    Jackson Cross                                            28   15        9       26:13.08      8:27/M
       6    Thomas James                                            159   19       23       29:15.44      9:26/M
       7    Jordan Winborne                                         163   15       27       30:11.80      9:44/M
       8    Connor Baggarly                                           9   17       86       50:21.23     16:15/M
       9    Blake Waldbauer                                          98   17       93       55:28.73     17:54/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Whiteside                  Bryans Road           111   25       16       28:11.45      9:05/M
       2    Kalee Stine                                             144   26       17       28:16.34      9:07/M
       3    Shara Moralas                                           171   28       32       31:21.65     10:07/M
       4    Kelsey Worrill                    Port Republic  MD     143   27       43       32:50.85     10:35/M
       5    Michelle Maines                   Charlotte Hall  MD     67   29       72       41:57.14     13:32/M
       6    Caitlyn Naples                                           75   26       81       43:55.00     14:10/M
       7    Stephanie Marsh                                          71   26       91       53:24.06     17:14/M
       8    Elizabeth Onakoya                                        77   25      124     1:04:45.12     20:53/M
       9    Denise Jefferson                                         51   25      127     1:04:47.40     20:54/M
      10    Kenisha Potts                                            81   25      129     1:05:17.15     21:04/M
      11    Nakyra Colbert                                           23   25      130     1:05:19.60     21:04/M
      12    Leah Kadjeski                                            53   24      133     1:06:34.43     21:28/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wesley Harris                     Laplata  MD           139   24        2       20:45.21      6:42/M
       2    John Blocker                      Laplata               167   20       25       29:28.94      9:30/M
       3    Michael Biggs                                            10   25       40       32:14.36     10:24/M
       4    Brandon Simpson                                          89   26       98       56:05.08     18:05/M
       5    Cameron Bond                                             12   25      125     1:04:45.88     20:53/M
       6    Montee Wills                                            114   25      126     1:04:46.92     20:54/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Hardman                                           48   34       12       27:38.75      8:55/M
       2    Coty Werkau                       Waldorf  MD           110   33       13       27:40.38      8:55/M
       3    Becky Katt                                              158   31       15       27:47.48      8:58/M
       4    Sherri Bowser                                            13   34       24       29:17.73      9:27/M
       5    Shirley Truesdell                                        94   39       26       29:29.83      9:31/M
       6    Caitlin Flaim                     Laplata  MD           138   33       30       31:09.26     10:03/M
       7    Becky Adams                                               3   33       33       31:27.40     10:09/M
       8    Krista Sandoval                                         146   32       36       31:46.95     10:15/M
       9    Jenny Brown                                              14   36       44       32:55.47     10:37/M
      10    Kim Roundtree                                           166   37       46       33:46.06     10:54/M
      11    Cassandra Walters                                       100   35       58       36:20.15     11:43/M
      12    Caroline Baker                                          122   39       68       40:39.90     13:07/M
      13    Maggie Fitzgerald                                        41   34       71       41:12.65     13:17/M
      14    Lauren Galgan                                            42   33       82       43:55.31     14:10/M
      15    Jennifer Gi                                              43   37      111     1:00:49.53     19:37/M
      16    Mary Ann Kennedy                                         56   35      113     1:02:20.42     20:06/M
      17    Jennifer Clancy                                          20   34      114     1:02:25.10     20:08/M
      18    Megan Phanthasy                                          80   37      117     1:03:44.52     20:34/M
      19    Molly Stackhouse                                         90   37      123     1:04:36.77     20:50/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pj Conrad                         Laplata  MD           136   34        7       25:46.31      8:19/M
       2    Jonathan Rager                                          153   39        8       25:54.57      8:21/M
       3    Pete Cusack                                              32   38       22       29:08.70      9:24/M
       4    Matthew Adams                                             4   32       51       34:43.40     11:12/M
       5    Craig Meinhardt                                          73   39       54       36:00.33     11:37/M
       6    Justin Walters                                          101   39       69       40:43.25     13:08/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Starcher                                           91   43       14       27:42.43      8:56/M
       2    Leslie Eget                       Crownsville  MD        39   42       20       28:36.34      9:14/M
       3    Julie Yowell                      Pomfret  MD           161   49       31       31:17.03     10:05/M
       4    Noelle Welch                      Charlotte Hall        108   47       34       31:33.22     10:11/M
       5    Cynthia Baggarly                                          8   49       38       32:00.23     10:19/M
       6    April Reynolds                                           85   48       53       35:56.82     11:35/M
       7    Frances Slattery                                        164   44       57       36:14.48     11:41/M
       8    Donna Vance                                             141   43       61       37:29.38     12:05/M
       9    Michelle Lyon                     Port Tobacco           61   41       62       37:56.63     12:14/M
      10    Roxanne Reisman                                         135   42       76       43:10.63     13:55/M
      11    Patricia Willett                                        112   40       78       43:21.60     13:59/M
      12    Sharon Kendall                                          133   44       80       43:36.70     14:04/M
      13    Carolyn MacHnicki                                        64   44       83       47:39.30     15:22/M
      14    Sonya Mason                       Indian Head           151   49       87       50:43.07     16:22/M
      15    Rebecca Elliott                                          40   49       88       51:26.12     16:35/M
      16    Amanda Alvey Devito                                       5   45       92       55:27.12     17:53/M
      17    Alison Hall                                              46   42      103       57:51.47     18:40/M
      18    Toni Duncan                       Lutherville Timoniu   145   48      106       58:22.91     18:50/M
      19    Wendy Cross                                              27   42      112     1:01:47.88     19:56/M
      20    Jenny Weaver                                            104   45      116     1:03:43.71     20:33/M
      21    Kimberly McCain                                         168   45      122     1:04:36.00     20:50/M
      22    Stacy Dew                                                36   40      128     1:04:55.65     20:56/M
      23    Morrigan Swan                                            92   42      131     1:06:29.85     21:27/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paull Griffin                                           126   49       42       32:19.30     10:25/M
       2    Dominic Devito                                           35   46       74       43:08.36     13:55/M
       3    Aaron Vance                                             140   43       75       43:09.22     13:55/M
       4    Scott Rye                                               169   44       79       43:23.71     14:00/M
       5    Michael Baggarly                                          7   49       85       50:21.10     16:15/M
       6    Kevin Cross                                              26   44      110     1:00:44.19     19:35/M
       7    Patrick Swan                                             93   42      132     1:06:32.92     21:28/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Nebelsiek                                          76   50       48       34:07.30     11:00/M
       2    Cynthia Bobik                                            11   58       73       41:57.33     13:32/M
       3    Renee Miller                                             74   54       89       53:20.17     17:12/M
       4    Susan Winborne                                          162   53       90       53:21.77     17:13/M
       5    Sally Griffin                                           125   51       96       55:38.15     17:57/M
       6    Kathryn Marsh                                            70   53       97       56:04.17     18:05/M
       7    Sara Cano                                                17   52      105       57:54.96     18:41/M
       8    Betty Grimes                      Indian Head            44   58      121     1:04:28.97     20:48/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ranger Joe Shelley                                       88   58       11       26:42.16      8:37/M
       2    Walton Ware                                             121   55       29       30:57.87      9:59/M
       3    Milton Cano                                              16   54      104       57:54.22     18:41/M
       4    Kevin Wedding                                           106   53      119     1:04:09.39     20:42/M
       5    Tim Craddock                                             25   50      134     1:06:35.61     21:29/M
Top

Female 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy Stiver                       Waldorf               156   62       95       55:33.68     17:55/M
       2    Wilma Jackson                     Temple Hills          157   66      102       57:44.97     18:37/M
       3    Patricia Aaron                                          132   69      108       58:38.29     18:55/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Wagnon                                             97   60       50       34:35.93     11:09/M
       2    Michael Grimes Sr                                        45   60      120     1:04:27.64     20:47/M