HEROS FOR HOSPICE

Age Group Results

April 22, 2017


Results By Bluepoint Timing, Inc.


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 50-59
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaliyan Fisher Waldorf MD 136 17 12 27:00.35 8:11/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karmen Krechman 111 14 30 40:22.35 12:14/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karly Wiley 131 17 38 50:04.85 15:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madison Truby Waldorf MD 135 20 18 30:34.55 9:16/M
2 Marina Overby Waldorf MD 121 26 24 33:54.95 10:16/M
3 Paige Cardiel 103 23 32 40:36.65 12:18/M
4 Kourtney Wiley 132 20 39 50:09.80 15:12/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Lyon 113 37 13 27:03.90 8:12/M
2 Tiffany Gray Hyattsville MD 144 32 14 27:20.90 8:17/M
3 Kendra Schilling 122 32 15 28:43.15 8:42/M
4 Molly Simpson Laplata MD 124 31 21 31:35.25 9:34/M
5 Ashley White Waldorf MD 140 31 25 34:47.40 10:32/M
6 Carla Smith 127 35 27 36:58.30 11:12/M
7 Tannis Villanova 130 38 31 40:34.80 12:18/M
8 Laura Rose Waldorf MD 145 33 40 52:07.14 15:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paula Middleton-Jameson 116 44 26 36:11.85 10:58/M
2 Alexandra Kennedy White Plains MD 137 48 34 42:02.35 12:44/M
3 Mary Ellen Curtis 138 49 35 42:02.85 12:44/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debra Overby 120 56 23 33:54.65 10:16/M
2 Janilyn Moore 117 52 41 52:57.00 16:03/M
3 Gloria Lopez 112 53 42 52:59.30 16:03/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Mead Brandywine MD 115 61 36 42:50.70 12:59/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin O'Clair LaPlata MD 134 20 1 19:37.80 5:57/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evan Maris 142 12 28 39:30.15 11:58/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Connolly 105 15 2 20:24.95 6:11/M
2 Ray Stevenson 128 17 4 21:13.75 6:26/M
3 Jonathan Heng 108 16 7 25:45.20 7:48/M
4 Michael Gonzales 107 16 10 26:23.55 8:00/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Yeckley Waldorf MD 133 26 9 26:23.05 8:00/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Schilling 123 33 3 20:42.95 6:16/M
2 Bryan Kilikewich 110 33 11 26:55.65 8:09/M
3 Kenneth Moton 118 34 17 30:04.30 9:07/M
4 Matthew Smith 126 36 19 30:36.40 9:16/M
5 Brandon Jones 109 35 20 30:42.40 9:18/M
6 Christopher Macinkowicz 114 32 29 40:13.45 12:11/M
7 Steven Early 106 38 33 41:51.50 12:41/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Landis LaPlata MD 139 56 5 23:13.70 7:02/M
2 Herb Reigel SMECO 125 50 6 25:12.30 7:38/M
3 Brandon Aris Port Republic MD 101 51 8 25:58.90 7:52/M
4 Mike Lukas LaPlata MD 141 54 16 29:14.25 8:52/M
5 David Maris White Plains MD 143 54 22 32:49.25 9:57/M
6 James Overby Waldorf MD 119 59 37 44:07.75 13:22/M