DO YOUR BEST

Age Group Results

September 09, 2017


Results By Bluepoint Timing, Inc.


Men: Top Finishers 0-10 11-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-10 11-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meg Cocco 33 36 13 22:39.88 6:48/M
2 carolyn crooks 39 37 22 23:40.40 7:10/M
3 Lilah Sage Annapolis MD 216 13 24 23:44.15 7:12/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Waverly Alexander 5 6 86 30:34.40 9:16/M
2 Acadia Ashdown 8 10 115 35:07.25 10:38/M
3 Amelia Byrd 23 10 116 35:08.10 10:37/M
4 Emma Wilson 187 10 137 38:21.55 11:37/M
5 Iszabela Plucinska Annapolis MD 235 0 139 40:03.40 12:08/M
6 Sophia Williams 186 8 150 46:53.70 14:12/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Clark Severna Park MD 218 12 41 26:10.00 7:56/M
2 Caroline Fidyk 58 11 61 28:28.35 8:38/M
3 Caitlin Powell 137 13 74 29:36.00 8:58/M
4 Olivia Powell 138 13 78 29:56.45 9:04/M
5 Chloe Rand 140 12 79 29:56.95 9:04/M
6 Jillian Williams 185 12 98 32:26.25 9:45/M
7 Kayleigh Jewell 78 11 165 56:00.05 16:58/M
8 Julia Cronkite 38 11 166 56:00.90 16:58/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Lopez 104 19 66 28:45.25 8:41/M
2 Erin Bast Millersville MD 205 16 73 29:31.75 8:57/M
3 Sydney Slack 164 15 100 32:51.40 9:57/M
4 Salma Tayel 170 18 168 56:11.35 17:02/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Panek 130 24 55 28:12.20 8:29/M
2 Monica Czubba 41 28 65 28:43.95 8:42/M
3 Colleen Novak 120 27 70 29:16.60 8:44/M
4 Lauren Gast 62 26 82 30:17.60 9:04/M
5 Nisita Dutta 48 20 90 30:44.50 9:19/M
6 Sara Kang 83 22 95 32:17.45 9:47/M
7 Paige King 90 23 111 33:23.90 10:03/M
8 Dara Shefska 160 23 113 34:17.30 10:21/M
9 Farrah Lin 101 20 118 35:33.25 10:44/M
10 Natalie Qin 139 20 119 35:33.80 10:46/M
11 Sonal Sharda 159 21 133 37:58.25 11:28/M
12 Nicole Pagane 129 20 145 42:41.40 12:54/M
13 Erica Ma 106 21 160 52:26.70 15:52/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Nugent 123 36 28 24:33.90 7:26/M
2 Nicola Lambden 95 37 53 28:05.60 8:28/M
3 Stacey Schuchard 156 39 57 28:17.20 8:34/M
4 Heidi Peters Felton DE 230 32 58 28:20.10 8:24/M
5 Krista Roche 145 39 75 29:39.25 8:54/M
6 Mary-Elizabeth Whittle 182 32 80 30:02.45 9:06/M
7 Stephanie Larguinha 96 31 85 30:33.65 9:15/M
8 Kristin Kershner Arnold MD 209 37 91 30:49.25 9:15/M
9 Ashley Silvernail 162 33 93 31:58.45 9:41/M
10 Alyssa Campbell Severna Park MD 231 35 101 32:55.50 9:53/M
11 Amy Keish Arnold MD 212 36 103 33:03.10 10:01/M
12 Kate Ortman 126 31 106 33:05.60 10:02/M
13 Jennifer Shipley 161 39 109 33:15.25 9:59/M
14 Allison Comproni 34 32 122 35:46.10 10:44/M
15 Brynn Treloar 174 35 130 37:25.35 11:20/M
16 Meghan Sabat 149 37 135 38:10.00 11:34/M
17 Brittany Buchholz 17 34 141 41:24.46 12:29/M
18 Dorothy Rosado 146 39 151 47:33.55 14:20/M
19 Holli Holmquist 75 36 152 47:34.00 14:25/M
20 Allison Lazaro 193 36 157 49:44.65 14:57/M
21 Kelli Magrath 194 36 158 49:45.40 14:57/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Parris Annapolis MD 202 41 42 26:16.10 7:58/M
2 Katie Schaible 152 42 44 26:26.50 8:01/M
3 Kelly Rush 148 42 48 27:08.50 8:13/M
4 Stephanie Davis 42 46 68 28:55.85 8:46/M
5 Kari Schoerner 155 40 71 29:16.95 8:52/M
6 liz Alexander 4 41 87 30:39.65 9:17/M
7 Karen Brooks-Bauer 16 41 89 30:41.20 9:16/M
8 Maura Thomas Annapolis MD 226 44 94 31:58.80 9:35/M
9 Chanda Manturuk 109 43 97 32:26.05 9:46/M
10 Leanna Henceroth 73 44 102 33:00.25 10:00/M
11 Kelly Byrd 24 41 125 36:00.15 10:53/M
12 Colleen Hansen Severna Park MD 66 45 128 36:50.45 11:07/M
13 Janai Gillin 64 47 134 38:06.15 11:33/M
14 Kristen Beal 10 42 138 39:47.10 12:03/M
15 Colleen McGuinn 111 42 148 44:07.80 13:22/M
16 Angela Reel Fayetteville PA 141 42 153 47:37.55 14:26/M
17 Maggie Edwards 49 46 154 47:37.85 14:22/M
18 Kim Howard 76 46 156 47:38.70 14:26/M
19 Hanita Chhabra 30 42 162 54:34.00 16:32/M
20 Wendy Kleinsmith 94 42 164 55:29.05 16:49/M
21 Linda Norris 236 49 169 59:31.35 17:41/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ginger Clark Severna Park MD 220 50 38 25:52.45 7:50/M
2 Jodi Durmowicz 47 51 56 28:12.95 8:28/M
3 Jennifer Schuette 158 53 60 28:25.30 8:33/M
4 Mary Phillips 134 51 96 32:25.05 9:49/M
5 Stacey King 91 51 110 33:23.15 10:07/M
6 Patricia Gagnon 61 51 121 35:40.50 10:45/M
7 Amy Burg 18 54 136 38:15.00 11:35/M
8 Denise Walsh 179 51 155 47:38.55 14:22/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Ashdown Arnold MD 1 13 1 19:54.80 6:02/M
2 Derek Ross Washington DC 211 36 2 19:56.75 6:02/M
3 Jared Hickey 74 31 3 20:22.75 6:10/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tj Remson 143 9 34 25:31.46 7:38/M
2 Zach Petr 133 10 81 30:13.05 9:09/M
3 Matthew Horn Arnold MD 223 9 84 30:29.50 9:14/M
4 Peter Ortman 128 3 107 33:06.20 9:57/M
5 Joseph Comproni 36 3 123 35:46.10 10:44/M
6 Braddock Treloar 173 8 127 36:47.50 11:09/M
7 Garrett Hansen 68 10 129 36:53.67 11:08/M
8 Tyler Politte 136 9 142 41:59.65 12:43/M
9 Jack McGuinn 112 9 147 43:44.85 13:15/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Riley Fitzpatrick Pasadena MD 222 13 6 20:49.00 6:18/M
2 Riley Erbe 55 12 8 21:36.36 6:32/M
3 Junas Dzambo West River MD 215 13 16 23:13.65 7:02/M
4 Lucas Rehanek 142 13 17 23:14.40 7:02/M
5 Cole Miller 114 12 18 23:15.15 7:02/M
6 Seth Dorr Davidsonville MD 214 12 20 23:17.75 7:03/M
7 Dylan Hansen 67 13 23 23:41.35 7:11/M
8 Joseph Manturuk Arnold MD 217 13 25 23:47.70 7:12/M
9 Jeremiah Nier Hanover MD 225 13 31 25:10.16 7:37/M
10 Jack Mallon 107 13 36 25:40.15 7:47/M
11 Alex Byrd 22 13 52 27:54.05 8:27/M
12 Ethan Wood 189 13 54 28:11.25 8:32/M
13 Jack Schuette 157 13 59 28:20.30 8:35/M
14 Julian Ainsworth 2 12 72 29:23.50 8:54/M
15 Justin Schaible 151 13 83 30:18.35 9:11/M
16 Ben Gillin 63 12 88 30:40.85 9:18/M
17 Gus Keish Arnold MD 213 12 104 33:04.00 10:01/M
18 Ethan Williams 184 11 120 35:37.75 10:48/M
19 Brendan Slack 163 12 143 42:18.35 12:49/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Bertinatti Arnold MD 200 15 12 22:36.45 6:50/M
2 Zachary Bowman Arnold MD 204 16 39 25:55.00 7:51/M
3 Paul Vallejo 177 19 108 33:10.30 10:03/M
4 Ethan Kincaid 89 17 114 35:05.20 10:33/M
5 Spencer Kincaid Parkville MD 208 14 149 45:00.45 13:34/M
6 Kevin Chang 27 19 161 52:35.60 15:56/M
7 Tarek Meah 113 19 167 56:10.35 17:01/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donghyun Kim 88 22 11 22:13.25 6:44/M
2 Adam Bender 11 22 21 23:20.70 7:02/M
3 James Chen 29 20 46 26:29.35 8:02/M
4 Kyle Chang 28 21 49 27:14.35 8:15/M
5 Austin Burns 20 24 63 28:35.70 8:40/M
6 Daniel Parra 131 20 67 28:52.00 8:45/M
7 Christopher Ng 118 24 77 29:50.95 9:00/M
8 Arshdeep Kaur 86 20 132 37:57.55 11:30/M
9 Mason Wolff 188 20 159 52:26.25 15:53/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Keller 87 37 5 20:42.95 6:14/M
2 Brian Cocco 32 37 9 21:53.45 6:34/M
3 Sean Bauer 9 36 15 22:56.95 6:57/M
4 Joe Tubiolo 176 38 26 23:54.60 7:15/M
5 Jason Brocato 15 39 33 25:28.20 7:43/M
6 Chuck Hawley 69 38 35 25:32.15 7:37/M
7 Matthew Smith 166 38 37 25:48.90 7:45/M
8 Michael Spencer 167 37 45 26:27.50 7:55/M
9 Barry Treloar 172 39 76 29:50.35 9:02/M
10 Frank Blaser 13 37 112 33:32.55 10:10/M
11 Joseph Comproni 35 34 124 35:46.50 10:44/M
12 Patricks Ortman 127 31 163 55:25.80 16:48/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Koebel Arnold MD 197 47 7 21:03.15 6:22/M
2 Doug Lawson Felton DE 229 40 10 22:11.05 6:31/M
3 Jeff Schoerner 154 40 27 24:09.75 7:18/M
4 Greg Doty Arnold MD 44 41 29 24:48.10 7:31/M
5 Scott heinlein 71 41 40 26:03.85 7:54/M
6 Neil Parris Annapolis MD 201 46 43 26:16.70 7:58/M
7 Robert Slunjerger Arnold MD 207 45 47 26:38.45 8:02/M
8 Marcus Ernst 56 45 62 28:32.40 8:39/M
9 Stuart Ainsworth 3 48 64 28:39.25 8:41/M
10 Bill Fidyk 57 41 69 28:58.20 8:47/M
11 Matt Callahan 26 42 92 31:33.70 9:34/M
12 Doug Williams 183 44 99 32:26.95 9:45/M
13 William Byrd 25 40 105 33:05.60 10:02/M
14 Mandeep Chhabra 31 42 117 35:13.30 10:33/M
15 John Billoz Arnold MD 227 48 131 37:39.35 11:25/M
16 John Dohony 43 40 140 40:21.05 12:14/M
17 Jim Eggers 51 46 144 42:29.15 12:52/M
18 Jerry Reharek Riva MD 232 46 146 42:55.05 13:00/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jaime Cantlon Huntingtown MD 221 55 4 20:32.00 6:13/M
2 John Bertinatti Arnold MD 199 50 19 23:16.40 7:03/M
3 Daniel Clark Severna Park MD 219 51 50 27:33.85 8:21/M
4 John Gagnon Arnold MD 203 54 51 27:44.35 8:22/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edwardo Purpura Arnold MD 210 64 14 22:40.00 6:36/M
2 John Yeigh Annapolis MD 191 61 30 24:58.00 7:34/M
3 Dennis Nugent 122 66 32 25:20.55 7:38/M
4 Bill Flemming 60 60 126 36:41.85 11:07/M