CHARLES REG MED CENTER RUN

Age Group Results

April 01, 2017


Results By Bluepoint Timing, Inc.


5K Men: Top Finishers 0-10 11-13 14-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K Women: Top Finishers 0-10 11-13 14-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10M Men: Top Finishers 11-13 14-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10M Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
Unknown Men:
Unknown Women:

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ginger Wheeler 186 33 9 27:03.10 27:03.10 8:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Waltrip 176 22 1 21:46.05 21:46.05 7:01/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Esther Bonney 82 9 12 28:48.50 28:48.50 9:17/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Bonney 83 10 13 28:48.70 28:48.70 9:17/M
2 Jacob Warnack 177 8 90 57:22.00 57:22.00 18:30/M
3 Jakari Stokes White Plains MD 224 8 93 58:27.45 58:27.45 18:51/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Martin 134 11 39 39:44.75 39:44.75 12:49/M
2 Kaylee Alvey 77 13 40 39:46.10 39:46.10 12:50/M
3 Anna Martin 133 12 41 39:46.15 39:46.15 12:50/M
4 Kiersten Hannah 113 12 104 1:01:35.20 1:01:35.20 19:52/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adam Price Waldorf 150 13 6 26:33.40 26:33.40 8:34/M
2 Ricky Warnack 180 11 121 1:24:06.90 1:24:06.90 27:08/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Monmouth 140 15 110 1:06:12.10 1:06:12.10 21:21/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Monmouth 139 14 5 26:25.25 26:25.25 8:31/M
2 Will Shaffer 160 16 17 31:19.95 31:19.95 10:06/M
3 Kobi Robinson White Plains MD 214 16 35 37:52.85 37:52.85 12:13/M
4 Braedon Hannah 111 15 58 45:03.15 45:03.15 14:32/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katherine Rahill 154 18 19 31:44.95 31:44.95 10:14/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Wilson 190 18 23 32:24.80 32:24.80 10:27/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Weaver 183 24 11 28:38.10 28:38.10 9:14/M
2 Ali Horkey 118 28 20 31:55.70 31:55.70 10:18/M
3 Erin Cleveland Gambrills MD 198 25 33 36:00.30 36:00.30 11:37/M
4 Angela Robinson 155 26 61 46:34.80 46:34.80 15:01/M
5 Stacey McCauley 136 25 96 59:39.50 59:39.50 19:15/M
6 Brittany Godin 108 28 97 59:50.90 59:50.90 19:18/M
7 Christine Van Sickler 174 20 99 1:00:26.40 1:00:26.40 19:30/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Davis 101 23 2 21:46.20 21:46.20 7:01/M
2 Joseph Baca 80 25 18 31:21.70 31:21.70 10:07/M
3 David Ixtos 221 21 42 40:22.41 40:22.41 13:01/M
4 Williams Alvarado 76 28 54 42:13.25 42:13.25 13:37/M
5 Donald Courts Adie VA 203 22 84 54:18.35 54:18.35 17:31/M
6 Jeffrey Moultrie 143 22 98 1:00:09.42 1:00:09.42 19:24/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Becky Katt 121 30 16 30:58.90 30:58.90 9:59/M
2 Ashley Shepard 162 31 24 33:32.10 33:32.10 10:49/M
3 Elaine Voltz Waldorf MD 175 31 31 35:13.20 35:13.20 11:22/M
4 Chelsea Williams La Plata MD 188 33 44 40:42.85 40:42.85 13:08/M
5 Lindsay Longsine 128 34 47 41:15.40 41:15.40 13:18/M
6 Genny McIvor 215 35 48 41:30.15 41:30.15 13:23/M
7 Kelly Wilson Bel Alton MD 191 33 52 42:04.85 42:04.85 13:34/M
8 Jen Parker Prince Frederick MD 147 34 53 42:04.90 42:04.90 13:34/M
9 Krystal Waters 182 32 63 47:22.50 47:22.50 15:17/M
10 Beth Gelligen Prince Frederick MD 217 34 67 49:26.55 49:26.55 15:57/M
11 Bintou Beretey 81 36 69 50:00.15 50:00.15 16:08/M
12 Jessica Dixon 104 37 77 52:31.40 52:31.40 16:56/M
13 Latrice Chase 93 34 80 53:04.35 53:04.35 17:07/M
14 Sara Margiotta 131 32 82 54:05.20 54:05.20 17:27/M
15 Oduwa Osarenkhoe 145 35 87 55:59.64 55:59.64 18:04/M
16 Lorri Stinson 167 38 88 56:47.55 56:47.55 18:19/M
17 Aisha Carter 90 38 94 58:30.45 58:30.45 18:52/M
18 Mary Hannah 114 39 106 1:01:52.30 1:01:52.30 19:57/M
19 Ciatta Savoy 157 34 112 1:06:57.55 1:06:57.55 21:36/M
20 Pamela Savoy 158 32 113 1:07:12.35 1:07:12.35 21:41/M
21 Jennifer Shlegle 216 30 115 1:11:56.35 1:11:56.35 23:12/M
22 Elizabeth Caswell 92 37 116 1:11:57.95 1:11:57.95 23:13/M
23 Karen Johnston 120 36 117 1:12:39.30 1:12:39.30 23:26/M
24 Sharon Andes 78 34 118 1:20:20.30 1:20:20.30 25:55/M
25 Rebecca Lenharr 125 37 120 1:20:24.90 1:20:24.90 25:56/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Monteia Goodwin 109 34 7 26:34.35 26:34.35 8:34/M
2 Pj Conrad LaPlata MD 98 34 8 26:54.85 26:54.85 8:41/M
3 Robert Hinton 117 36 21 32:01.35 32:01.35 10:20/M
4 Albert Williams 187 39 29 35:08.15 35:08.15 11:20/M
5 Joshua Thomson 171 35 62 46:45.95 46:45.95 15:05/M
6 Chris MacInkowicz 130 32 74 51:51.25 51:51.25 16:44/M
7 William Andes 79 31 92 58:18.15 58:18.15 18:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Caldwell 199 41 10 27:39.10 27:39.10 8:55/M
2 Britta Hertling 116 40 30 35:11.00 35:11.00 11:21/M
3 Sharon Proctor 152 47 46 40:58.50 40:58.50 13:13/M
4 Telicia Wilson 192 41 50 41:43.80 41:43.80 13:27/M
5 Carmen Dominguez Waldorf MD 219 43 51 41:50.80 41:50.80 13:30/M
6 Alicia Prescott-Walker 149 48 55 42:42.60 42:42.60 13:46/M
7 Sharon Khoo 123 46 59 45:16.60 45:16.60 14:36/M
8 Melinda Thomas 168 42 60 46:16.35 46:16.35 14:55/M
9 Kerrie Garmin 107 44 64 47:41.35 47:41.35 15:23/M
10 Sophia Tearwell Lexington Park MD 223 46 65 48:08.15 48:08.15 15:32/M
11 Makina Hagans 110 42 66 48:38.70 48:38.70 15:41/M
12 Danielle Monmouth 138 40 75 51:59.70 51:59.70 16:46/M
13 Angela Collins 97 42 76 52:05.55 52:05.55 16:48/M
14 Tawanda Hall Waldorf MD 200 48 81 53:46.85 53:46.85 17:21/M
15 Stania Romain 156 43 85 55:40.90 55:40.90 17:57/M
16 Lisa Courts 99 45 86 55:42.45 55:42.45 17:58/M
17 Kimmysteries Turrentine-Mcclain 173 46 89 56:47.55 56:47.55 18:19/M
18 Jen Warnack 178 41 91 57:28.40 57:28.40 18:32/M
19 Tasya Bracey 84 42 101 1:01:09.60 1:01:09.60 19:44/M
20 Gina Brotherton 85 42 103 1:01:24.30 1:01:24.30 19:48/M
21 Inga Adams 75 41 107 1:02:53.65 1:02:53.65 20:17/M
22 Jane Huelle Brandywine MD 212 45 111 1:06:48.45 1:06:48.45 21:33/M
23 Nicole Smoot 165 46 114 1:11:13.70 1:11:13.70 22:58/M
24 Danielle Webb 184 44 119 1:20:21.20 1:20:21.20 25:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Caldwell 89 40 3 23:08.55 23:08.55 7:28/M
2 Michael Papantonakis 146 45 4 23:08.85 23:08.85 7:28/M
3 Avery Bond Oak City NC 226 43 25 33:36.90 33:36.90 10:50/M
4 Nicholas Demonaco 102 43 27 33:51.10 33:51.10 10:55/M
5 Michael Figlioli 105 48 32 35:33.70 35:33.70 11:28/M
6 Jeffrey Bush 88 44 34 36:46.35 36:46.35 11:52/M
7 Mario Lleonart 126 41 49 41:40.65 41:40.65 13:26/M
8 James Shaffer Jr 159 45 57 43:41.60 43:41.60 14:05/M
9 Dan Qualls 153 49 70 50:00.25 50:00.25 16:08/M
10 Kevin Mayo 135 43 102 1:01:22.35 1:01:22.35 19:48/M
11 Frank Hannah 112 44 105 1:01:35.90 1:01:35.90 19:52/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathy Boone 227 51 28 34:15.85 34:15.85 11:03/M
2 Kimberly Harris 115 50 37 39:28.05 39:28.05 12:44/M
3 Danielle Lasure-Bryant 124 51 43 40:28.55 40:28.55 13:03/M
4 M Moon Waldorf MD 142 53 45 40:42.85 40:42.85 13:08/M
5 Christine Wyatt 73 54 56 43:40.10 43:40.10 14:05/M
6 Nadine Payne 148 52 68 49:52.10 49:52.10 16:05/M
7 Robin Shepard 163 58 72 50:27.20 50:27.20 16:16/M
8 Joanne Thomson 170 58 78 52:31.50 52:31.50 16:56/M
9 Tujuana Tull 172 56 79 52:53.20 52:53.20 17:04/M
10 Gloria Williams 189 54 95 59:00.65 59:00.65 19:02/M
11 Mary Fox 106 57 100 1:00:29.90 1:00:29.90 19:31/M
12 Debbie House LaPlata MD 218 57 108 1:02:54.90 1:02:54.90 20:17/M
13 Deborah Witt 194 52 109 1:03:36.70 1:03:36.70 20:31/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Doug Cline Marbury MD 95 50 14 29:27.55 29:27.55 9:30/M
2 Ranger Joe Shelley 161 58 15 29:50.40 29:50.40 9:37/M
3 Mike Lukas 129 54 22 32:03.70 32:03.70 10:20/M
4 Charles Proctor 151 51 26 33:47.30 33:47.30 10:54/M
5 Damon Dantzler 100 51 38 39:28.10 39:28.10 12:44/M
6 Mike Witt 195 50 71 50:02.85 50:02.85 16:08/M
7 Gregory Shepard MD 201 54 73 51:07.70 51:07.70 16:29/M
8 Richard Warnack 179 55 122 1:24:11.05 1:24:11.05 27:09/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Miller 137 67 36 38:18.20 38:18.20 12:21/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Moon Waldorf MD 141 61 83 54:14.75 54:14.75 17:30/M
2 Charles Marsh 132 61 123 1:24:12.75 1:24:12.75 27:10/M
 

10M

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lacy Knopik 33 32 13 1:22:53.45 1:22:53.45 8:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin O'Clair La Plata MD 208 19 1 1:05:37.45 1:05:37.45 6:34/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Bonney 9 12 41 1:37:45.95 1:37:45.95 9:47/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Bonney 8 15 27 1:29:50.30 1:29:50.30 8:59/M
2 Carter Marohn-Johnson La Plata MD 209 14 47 1:40:45.90 1:40:45.90 10:05/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Thomas Rahill 52 17 3 1:14:19.85 1:14:19.85 7:26/M
2 Nehemiah Stewart 63 18 45 1:40:07.20 1:40:07.20 10:01/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Szoch 65 21 22 1:27:26.30 1:27:26.30 8:45/M
2 Kelsey Renner 54 23 28 1:29:53.65 1:29:53.65 8:59/M
3 Ann Graham 21 27 35 1:33:56.90 1:33:56.90 9:24/M
4 Emily Farbacher 19 23 36 1:35:02.10 1:35:02.10 9:30/M
5 Sarah Farbacher Harrison City PA 20 25 37 1:35:02.40 1:35:02.40 9:30/M
6 Laura Bappert 5 28 54 1:45:41.55 1:45:41.55 10:34/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Benjamin Szoch 64 23 9 1:18:51.80 1:18:51.80 7:53/M
2 Thomas Hill 27 25 51 1:42:00.05 1:42:00.05 10:12/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dale Miller 46 30 15 1:23:51.20 1:23:51.20 8:23/M
2 Sherri Davis 16 38 50 1:41:37.60 1:41:37.60 10:10/M
3 Stefanie Buzby 13 35 53 1:43:41.85 1:43:41.85 10:22/M
4 Molly Simpson Laplata MD 61 31 55 1:45:46.20 1:45:46.20 10:35/M
5 Sharnia Murray 49 37 57 1:47:47.65 1:47:47.65 10:47/M
6 Mavi Magsakay 38 37 62 1:55:21.20 1:55:21.20 11:32/M
7 Sara Wiles 71 32 64 1:55:52.40 1:55:52.40 11:35/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Quentin Cummings 15 35 7 1:16:36.50 1:16:36.50 7:40/M
2 Douglas Hancock Charlotte hall MD 24 31 10 1:19:07.70 1:19:07.70 7:55/M
3 Alan Acosta 1 33 11 1:20:50.30 1:20:50.30 8:05/M
4 Jeff Lagana 35 39 14 1:23:04.00 1:23:04.00 8:18/M
5 Josiah Martin 41 36 33 1:32:35.95 1:32:35.95 9:16/M
6 Oryan Porter 51 38 39 1:36:49.25 1:36:49.25 9:41/M
7 Oliver Wagner 70 37 43 1:38:47.80 1:38:47.80 9:53/M
8 Renato Marshall 40 36 61 1:49:34.90 1:49:34.90 10:57/M
9 Reuben Monmouth 47 39 63 1:55:33.55 1:55:33.55 11:33/M
10 Christian Miciano 45 34 65 1:58:46.40 1:58:46.40 11:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kara Scarbrough 57 41 31 1:32:07.45 1:32:07.45 9:13/M
2 Holly Seawell 59 41 42 1:38:16.20 1:38:16.20 9:50/M
3 Melissa Klein 32 44 46 1:40:37.60 1:40:37.60 10:04/M
4 Rhya Marohn La Plata MD 210 42 49 1:41:14.60 1:41:14.60 10:07/M
5 Kerrin Cavanaugh WHITE PLAINS MD 14 40 52 1:42:13.45 1:42:13.45 10:13/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Horton Cooksville MD 28 40 2 1:08:10.60 1:08:10.60 6:49/M
2 Chris Zabriskie Port Tobacco MD 74 48 4 1:14:48.40 1:14:48.40 7:29/M
3 John Jordan 31 45 5 1:14:53.90 1:14:53.90 7:29/M
4 Rune Horvik 29 41 6 1:15:38.95 1:15:38.95 7:34/M
5 Gordon Schrader 58 42 8 1:16:43.75 1:16:43.75 7:40/M
6 Kenneth Graham 22 49 12 1:22:10.00 1:22:10.00 8:13/M
7 Jason Rutledge 56 44 18 1:24:35.20 1:24:35.20 8:28/M
8 Marcus Jones Waldorf MD 202 47 19 1:25:43.15 1:25:43.15 8:34/M
9 Alan Tominack Savage MD 68 44 21 1:26:46.70 1:26:46.70 8:41/M
10 Frank McKnew 43 49 23 1:27:50.50 1:27:50.50 8:47/M
11 Jason Hendricks La Plata MD 26 41 24 1:28:04.80 1:28:04.80 8:48/M
12 Wade McConnell 42 40 32 1:32:17.75 1:32:17.75 9:14/M
13 Michael Ussery 69 48 34 1:32:39.85 1:32:39.85 9:16/M
14 Dexter Malone 39 48 58 1:48:00.10 1:48:00.10 10:48/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maureen Kogut 34 55 30 1:30:49.80 1:30:49.80 9:05/M
2 Michele C. Reaves 53 58 38 1:36:30.40 1:36:30.40 9:39/M
3 Kelly Allston waldorf MD 2 54 44 1:39:56.70 1:39:56.70 10:00/M
4 Frankie Lamb Dunkirk MD 36 50 48 1:41:02.90 1:41:02.90 10:06/M
5 Dawn Shonkwiler 60 52 66 2:04:59.60 2:04:59.60 12:30/M
6 Sheletha Bobo 7 54 67 2:18:26.20 2:18:26.20 13:51/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Haldeman 23 54 16 1:24:14.50 1:24:14.50 8:25/M
2 Herb Reigel Hughesville MD 211 50 17 1:24:32.15 1:24:32.15 8:27/M
3 Alan Lawhead Vienna VA 213 53 20 1:26:39.20 1:26:39.20 8:40/M
4 Kenneth Dean 17 52 25 1:28:41.05 1:28:41.05 8:52/M
5 Frank Nesbit Port Tobacco MD 50 54 40 1:37:18.80 1:37:18.80 9:44/M
6 Charles Williams Jr 72 55 56 1:47:27.85 1:47:27.85 10:45/M
7 Richard Szoch 66 58 60 1:49:28.90 1:49:28.90 10:57/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Bailey Clinton MD 4 61 26 1:28:49.30 1:28:49.30 8:53/M
2 Richard Jefferson Germantown MD 206 71 29 1:30:22.40 1:30:22.40 9:02/M
3 George Sisson, III Owings MD 62 69 59 1:49:25.55 1:49:25.55 10:57/M