METAvivor Adventure Race

Age Group Results

May 16, 2015


Results By Bluepoint Timing, Inc.


Sprint tri Men: Top Finishers 0-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Sprint tri Women: Top Finishers 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59
unknown age Men:
unknown age Women:
Relay 0-99

Sprint tri

Top

Female Overall Winners

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Sara Myers                 37   38    1     16:03.816:03    1     46:22.7 3:05    1      1:36.5         1     23:52.4 7:42   1:27:55.4    
Top

Male Overall Winners

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Nicholas Deschamps          6   27    1     14:00.814:00    1     41:46.2 2:47    1      1:32.0         1     21:16.9 6:52   1:18:36.0    
Top

Male 15 and under

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1      25  Elijah Holman              24   15    1     17:03.417:03    2     59:54.2 4:00    1      0:49.4         1     20:51.3 6:44   1:38:38.4    
     2      30  Conlan McConnell           33   12    2     19:27.819:27    1     57:41.7 3:51    2      1:41.3         2     23:36.4 7:37   1:42:27.3    
Top

Female 16 to 19

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1      19  Amanda Kuruc               28   19    1     18:13.718:13    1   1:02:34.3 4:10    1      3:03.0         1     31:49.810:16   1:55:40.9    
Top

Male 16 to 19

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1      21  Noah Holman                25   17    1     16:48.816:48    1     57:26.2 3:50    1      0:51.4         1     21:21.9 6:53   1:36:28.4    
     2      32  Beckett Lemley             45   18    2     17:04.617:04    2   1:03:00.5 4:12    2      1:13.1         2     22:38.2 7:18   1:43:56.5    
Top

Female 20 to 29

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       2  Tiffany Smodey             70   28    1     14:24.714:24    1     52:21.6 3:29    4      2:20.2         2     26:09.4 8:26   1:35:16.0    
     2       5  Marion Cory                 4   26    3     15:57.015:57    2     56:59.4 3:48    1      1:15.0         3     26:47.9 8:38   1:40:59.3    
     3       9  Kelly Wagaman              76   23    5     18:18.318:18    3     59:41.8 3:59    2      1:57.5         5     28:55.3 9:20   1:48:53.0    
     4      11  Kathryn Howser             96   25    2     15:50.315:50    5   1:06:05.8 4:24    5      3:07.2         1     25:54.4 8:21   1:50:57.7    
     5      12  Mary Howser                97   25    4     16:01.316:01    4   1:04:12.7 4:17    3      2:12.5         4     28:31.3 9:12   1:50:57.9    
Top

Male 20 to 29

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       2  Benjamin Hunt              12   27    2     13:50.013:50    1     45:10.9 3:01    1      0:59.9         1     19:34.1 6:19   1:19:35.0    
     2      17  Sean Maley                 32   26    4     14:59.514:59    2     50:28.0 3:22    3      2:55.9         2     24:38.2 7:57   1:33:01.6    
     3      26  Colin Hood                 95   29    3     14:43.114:43    4     54:08.5 3:37    2      1:27.6         3     29:26.2 9:30   1:39:45.6    
     4      28  Greg Smith                 64   23    1     13:03.713:03    3     53:33.7 3:34    4      3:01.4         5     31:09.010:03   1:40:47.9    
     5      35  Brandon Markham            91   28    5     17:39.617:39    5     56:55.0 3:48    5      4:01.4         4     30:24.9 9:48   1:49:01.0    
Top

Female 30 to 39

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       3  Lisa Mottet                36   39    1     15:29.215:29    2     55:56.5 3:44    1      1:08.2         1     24:04.9 7:46   1:36:38.9    
     2       4  Laura Beckstrand            2   34    2     17:20.517:20    1     54:42.4 3:39    8      3:01.2         2     25:02.9 8:05   1:40:07.2    
     3       6  Cadence Mertz              35   39    4     18:21.318:21    3     58:45.7 3:55    2      1:20.2         4     27:20.5 8:49   1:45:47.8    
     4      13  Angie Wu                   81   33    7     21:50.921:50    5   1:00:54.5 4:04    3      1:21.0         3     26:52.4 8:40   1:50:58.9    
     5      15  Tracy Brebner              93   34    3     17:56.217:56    6   1:02:36.4 4:10    4      2:10.0         5     29:29.5 9:31   1:52:12.2    
     6      17  Audrey Goldberg            10   32    6     19:53.919:53    4     59:10.7 3:57    6      2:38.8         8     31:51.110:16   1:53:34.5    
     7      20  Meredith Bryden            18   39    5     18:40.218:40    7   1:02:43.0 4:11    7      2:39.0         9     32:42.510:33   1:56:44.8    
     8      24  Jacquie Langworthy-Per     30   37    8     23:18.023:18    8   1:06:46.4 4:27   10     12:18.6         7     30:36.4 9:52   2:12:59.5    
     9      26  Tai Ajani                  16   36    9     39:06.139:06   10   1:16:34.0 5:06    5      2:29.5         6     30:35.7 9:52   2:28:45.4    
    10      27  LaKimbre Brown              3   37   10     40:49.340:49    9   1:09:25.7 4:38    9      3:14.8        10     41:52.713:30   2:35:22.6    
Top

Male 30 to 39

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       3  Andrew Hackman             11   35    2     13:13.913:13    3     44:09.8 2:57    9      1:50.7         2     20:55.8 6:45   1:20:10.3    
     2       4  Davy DeArmond              21   35    5     14:02.814:02    1     43:15.1 2:53    5      1:39.9         4     22:08.6 7:08   1:21:06.5    
     3       5  Boyden Williams            78   37    1     12:10.812:10    2     43:56.9 2:56    2      1:27.3         7     24:24.7 7:52   1:21:59.8    
     4       6  Bryan Matonak              46   33    4     13:42.813:42    5     47:34.0 3:10    4      1:38.4         1     20:40.7 6:40   1:23:36.0    
     5       8  Ville Vainio               72   34    7     14:28.314:28    6     49:14.1 3:17   13      2:20.4         3     21:12.5 6:50   1:27:15.3    
     6      12  Kris Saunders              49   30   10     16:16.416:16    4     46:04.2 3:04   12      2:09.9         9     26:04.0 8:25   1:30:34.6    
     7      14  Robert Naumann             39   38    3     13:27.713:27    8     52:21.9 3:29    3      1:32.9         5     23:46.2 7:40   1:31:08.7    
     8      16  Michael Alto                1   37    6     14:14.514:14    9     53:01.7 3:32    1      1:07.7         6     24:03.7 7:45   1:32:27.6    
     9      27  Matthew Burger             19   36    9     15:00.315:00   10     53:25.0 3:34   14      2:46.3        11     28:35.9 9:13   1:39:47.5    
    10      29  Bruce Vogt                 92   38    8     14:51.414:51   11     54:22.1 3:37    8      1:45.5        13     31:21.710:07   1:42:20.8    
    11      34  Casey Wu                   83   30   15     29:09.529:09    7     50:49.0 3:23   15      2:59.7         8     25:17.0 8:09   1:48:15.2    
    12      40  Billy Wu                   82   31   14     22:07.922:07   12     59:00.4 3:56   10      1:51.1        14     31:33.210:11   1:54:32.7    
    13      43  Joseph Feldman              7   39   11     18:53.518:53   15   1:10:19.0 4:41   11      1:54.3        10     26:26.1 8:32   1:57:32.9    
    14      45  Pathik Rami                57   33   16     29:09.929:09   13   1:02:02.0 4:08    6      1:40.6        12     29:46.7 9:36   2:02:39.3    
    15      46  Marshall Feldman            8   33   12     18:54.518:54   16   1:10:30.2 4:42    7      1:42.1        15     32:58.210:38   2:04:05.1    
    16      49  Christopher Weaver         79   38   13     19:05.619:05   14   1:04:47.2 4:19   16      4:12.7        16     43:17.313:58   2:11:22.9    
Top

Female 40 to 49

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1      14  Jennifer Warthling         77   40    1     17:27.717:27    1     58:04.7 3:52    3      4:35.2         2     31:05.910:02   1:51:13.6    
     2      16  Carla Croft                 5   40    2     18:27.518:27    2   1:01:35.3 4:06    1      1:34.7         3     31:54.610:17   1:53:32.2    
     3      21  Gail Sharpsten             84   49    3     19:03.919:03    4   1:09:21.2 4:37    2      3:39.9         4     31:54.910:17   2:04:00.1    
     4      23  Maria Stanley              65   41    4     23:15.823:15    3   1:06:47.3 4:27    4     12:20.1         1     30:35.9 9:52   2:12:59.2    
Top

Male 40 to 49

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       9  Michael Perrotta           55   44    1     13:58.213:58    2     45:35.9 3:02    9      2:47.2         5     25:07.4 8:06   1:27:28.8    
     2      11  Brent Kvech                29   40    7     16:53.116:53    1     45:30.8 3:02    7      2:10.1         6     25:47.9 8:19   1:30:21.9    
     3      15  Jose Romero                48   49    2     14:18.214:18    7     52:51.9 3:31    4      1:48.0         1     22:28.2 7:15   1:31:26.4    
     4      18  Michael Webb               94   48    3     14:51.814:51    4     49:54.6 3:20    3      1:45.2         7     26:37.9 8:35   1:33:09.5    
     5      22  Ed Leonard                 31   40    4     15:33.715:33    8     55:17.9 3:41    2      1:22.2         4     24:32.2 7:55   1:36:46.1    
     6      23  Paul Grynkiewicz           23   47    5     16:44.716:44    3     47:29.3 3:10   12      3:03.3         9     29:53.6 9:38   1:37:11.0    
     7      24  Adam Wexler                80   40    6     16:46.716:46    9     56:15.4 3:45    1      1:03.6         3     24:10.3 7:48   1:38:16.0    
     8      31  Greg McConnell             34   44   10     19:27.419:27   10     57:43.2 3:51    5      1:55.3         2     23:21.9 7:32   1:42:27.9    
     9      37  Chris Ranney               58   43    9     18:01.218:01    5     52:06.8 3:28   11      2:57.8        12     36:57.411:55   1:50:03.2    
    10      38  Bryan Verbrugge            66   41    8     17:58.817:58    6     52:12.4 3:29   10      2:53.0        13     36:59.811:56   1:50:04.1    
    11      39  Matthew Rovnak             61   40   11     19:54.519:54   11     59:11.3 3:57    8      2:37.2        10     31:51.110:16   1:53:34.2    
    12      42  Aman Gambhir                9   41   12     23:05.323:05   12   1:01:56.6 4:08    6      2:09.1         8     28:15.5 9:07   1:55:26.5    
    13      50  Chris Sharpsten            90   48   13   1:04:54.664:54   13   1:09:21.0 4:37   13      3:41.3        11     31:54.910:17   2:49:51.8    
Top

Female 50 to 59

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       7  Caren Appel                17   52    2     17:27.417:27    1     55:56.3 3:44    6      4:10.2         1     29:34.0 9:32   1:47:08.0    
     2       8  Kate Scannapieco           62   55    1     15:37.315:37    2     56:14.4 3:45    3      2:46.0         4     32:32.010:30   1:47:09.7    
     3      10  Laury Parramore            54   50    3     17:36.517:36    3     58:31.4 3:54    1      2:27.7         2     30:42.2 9:54   1:49:17.9    
     4      18  Paula Kuruc                44   52    4     18:11.218:11    4   1:02:35.2 4:10    4      3:02.1         3     31:40.710:13   1:55:29.2    
     5      22  Ann Wagaman                74   51    7     19:50.619:50    5   1:04:14.2 4:17    2      2:44.8         5     39:54.612:52   2:06:44.2    
     6      25  Maria Scannapieco          63   56    6     18:18.918:18    6   1:08:52.6 4:35    5      3:21.0         6     45:13.214:35   2:15:45.7    
     7      28  Doris Scannapieco          50   56    8     25:38.625:38    7   1:26:22.9 5:45    7      4:44.5         7   1:04:24.120:46   3:01:10.2    
Top

Male 50 to 59

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       7  Peyton Robertson           47   54    1     12:39.712:39    2     47:38.1 3:11    2      1:33.6         2     24:41.3 7:58   1:26:32.8    
     2      10  Chris Kavanagh             42   54    3     15:26.715:26    1     44:23.8 2:58    4      2:10.8         5     26:25.3 8:31   1:28:26.7    
     3      13  Bruce Smith                69   54    8     18:19.718:19    5     56:53.2 3:48    5      2:35.9         1     13:10.1 4:15   1:30:59.0    
     4      19  Tim Slattery               68   50    4     15:32.815:32    3     49:39.0 3:19    3      1:39.2         4     26:19.9 8:29   1:33:11.0    
     5      20  Richard Gillingwater       22   53    2     14:21.314:21    4     52:25.3 3:30    1      1:22.5         3     25:21.4 8:11   1:33:30.6    
     6      44  Peter Scannapieco          51   58    5     16:48.116:48    6     57:57.7 3:52    8      2:58.9         8     44:25.214:20   2:02:10.0    
     7      47  Roger Wahler               67   58    6     17:00.917:00    7   1:02:12.7 4:09    6      2:46.2         7     43:10.113:55   2:05:10.0    
     8      48  Jon Valentine              73   54    7     17:12.417:12    8   1:03:38.3 4:15    7      2:55.2         6     42:42.613:46   2:06:28.6    
Top

Male 60 to 69

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1      33  John Commander             20   68    1     17:02.217:02    3     56:16.5 3:45    3      3:09.0         1     28:54.3 9:19   1:45:22.1    
     2      36  Steve Ranney               59   69    2     18:01.718:01    1     52:04.6 3:28    2      3:01.5         2     36:53.911:54   1:50:01.7    
     3      41  Edward Wagaman             75   61    3     19:47.319:47    2     53:05.5 3:32    1      2:32.8         3     39:37.112:47   1:55:02.7    

Relay

Top

ALL

         Overall*                                   ------- kayak ------- ------- bike -------  ------- Tran -------  -------- Run --------     Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace       Time  
     1       1  Jean Arthur                88   52    2     15:58.215:58    3     55:22.6 3:41    1      0:49.0         1     20:14.9 6:32   1:32:24.8    
     2       2  Christina Martucci         89   38    3     16:07.116:07    1     51:08.0 3:25    3      1:19.2         4     29:24.4 9:29   1:37:58.8    
     3       3  Leslie Burge               85   43    5     17:22.017:22    2     55:15.2 3:41    5      1:51.3         2     25:39.5 8:16   1:40:08.2    
     4       4  Terah Herman               86   30    1     15:27.515:27    5   1:07:49.6 4:31    2      0:51.8         3     26:54.4 8:41   1:51:03.4    
     5       5  Alicia O'Brien             87   35    4     16:41.316:41    4   1:05:57.6 4:24    4      1:24.4         5     32:36.310:31   1:56:39.6    
*Overall place within gender.