AACC TURKEY TROT

Open

Age Group Results

November 25, 2015


Results By Race Management Systems, Inc.

Female 15 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexia Stafford                                         203   9        36        28:32.7      9:12/M
       2    Judi Lascola                                            212   9        64        34:55.8     11:16/M
       3    Emma Smawley                                            119    9       67        35:14.5     11:22/M
       4    Crista Rinehart                                          98   12       76        38:23.4     12:23/M
       5    Megan Preis                                              92    8       79        38:39.7     12:28/M

Male 15 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Colon                                              23    9       10        24:09.2      7:47/M
       2    Noah Schatzle                                           208   15       11        24:16.2      7:50/M
       3    James Heffernan                                         174   10       13        24:25.5      7:53/M
       4    Jake Mitchell                                            74   13       31        27:27.3      8:51/M
       5    Tyler Rinehart                                           97   10       35        28:22.2      9:09/M
       6    Jackson Drenning                                        200   7        37        28:46.7      9:17/M
       7    Dylan Callahan                                          168   15       38        28:46.8      9:17/M
       8    Colin Heffernan                                         173   9        46        30:17.3      9:46/M
       9    Isiah Sesay                                             113   11       52        31:48.1     10:15/M
      10    Spencer Feldmann                                        199   9        65        34:56.1     11:16/M
      11    Peter Fruehling                                         182   9        70        35:25.6     11:25/M
      12    Jameson Preis                                            93    6       80        38:45.7     12:30/M
      13    Tyler Pratt                                             150   10       83        39:42.0     12:48/M

Female 16 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karin Haynie                                             42   48        7        21:29.9      6:56/M
       2    Karen Young                       Boyds  MD             204   47        9        22:59.3      7:25/M
       3    Barbie Klenkel                                           52   27       14        24:32.6      7:55/M
       4    Bethany Dziwura                                          33   20       15        24:42.9      7:58/M
       5    Rita Roberge                                            192   44       17        25:03.1      8:05/M
       6    Angela Care                                              18   34       18        25:08.7      8:06/M
       7    Erin O'Hara                                             177   20       20        25:44.9      8:18/M
       8    Jessie Pierce                                            88   32       21        25:45.0      8:18/M
       9    Jackie Seetoo                                           111   44       26        26:05.5      8:25/M
      10    Amanda Becraft                                            7   26       27        27:01.8      8:43/M
      11    Debbie Wooleyhand                                       142   55       28        27:07.7      8:45/M
      12    Carolyn Mitchell                                         75   47       29        27:11.4      8:46/M
      13    Angela Wakshul                                          133   32       32        27:29.6      8:52/M
      14    Jaime Drenning                    Pasadena  MD           31   37       39        28:53.2      9:19/M
      15    Laura Senchak                     Brandywine            112   36       40        28:57.8      9:20/M
      16    Karla Horton                                             45   52       41        29:10.7      9:25/M
      17    Anna Andrews                                              1   37       42        29:45.7      9:36/M
      18    Eva Campion                                              15   28       45        30:06.7      9:43/M
      19    Jessica Twentymon                                       128   28       47        30:23.3      9:48/M
      20    Jackie Paceh                                            214   58       49        30:34.8      9:52/M
      21    Alexa Roberge                                           215   16       50        31:42.1     10:14/M
      22    Nora Tarabishi                                          124   23       53        31:50.8     10:16/M
      23    Kim Wilcox                        Pasadena  MD          140   36       55        32:12.1     10:23/M
      24    Allison Santorelli                                      104   28       57        32:38.6     10:32/M
      25    Mary Carrington                                          21   31       58        32:42.3     10:33/M
      26    Christan Battle                                           5   32       61        33:30.2     10:48/M
      27    Kathryn Kienast                                          51   48       62        34:30.3     11:08/M
      28    Laura DeVol                                              30   47       63        34:34.1     11:09/M
      29    Donna Smawley                                           120   44       68        35:15.7     11:22/M
      30    Barbara Gordon                                           38   60       69        35:15.9     11:22/M
      31    Crystal Sullivan                                        123   27       71        35:29.4     11:27/M
      32    Robin Pass                                              216   39       72        36:37.4     11:49/M
      33    Megan Nappi                                              77   28       73        36:53.3     11:54/M
      34    Linda Ashburn                                           198   61       74        38:13.6     12:20/M
      35    Jennifer Landon                                          56   44       75        38:20.6     12:22/M
      36    Jeanette A Novak                                         79   71       81        39:13.7     12:39/M
      37    Cara Colon                                              162   36       84        39:49.2     12:51/M
      38    Judy Bart                                               221   67       85        42:33.1     13:44/M
      39    Sandy DeMarino                                          220   63       86        42:39.0     13:45/M
      40    Sandy Lyons                                              61   49       88        42:40.7     13:46/M
      41    Deborah Olewe                                            81   44       91        44:03.5     14:13/M
      42    Natalee Chadwick                                        179   16       93        44:19.7     14:18/M
      43    Vivian McKnight                                          64   59       96        47:14.8     15:14/M
      DQ    Shannon Biggs                                             8   24       DQ        20:49.2      6:43/M

Male 16 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathan Udell                                            129   20        1        16:26.4      5:18/M
       2    Brooks Ward                                             137   21        2        17:15.0      5:34/M
       3    Luis Navarro                      Columbia  MD           78   38        3        17:51.8      5:45/M
       4    Martin Shpuntoff                  Annpolis  MD          118   21        4        17:54.2      5:46/M
       5    Noah Cusimano                     Millersville  MD       26   23        5        19:31.2      6:18/M
       6    Joe Costi                                               205   43        6        20:11.4      6:31/M
       7    Allen Bui                                                13   22        8        22:20.4      7:12/M
       8    Chris Phillips                    Crownsville  MD        86   31       12        24:21.5      7:51/M
       9    Jake Schatzle                                           209   17       16        24:43.4      7:58/M
      10    Will O'Hara                                             176   19       19        25:10.5      8:07/M
      11    Tom McKeldin                                            186   53       22        25:49.6      8:20/M
      12    Christopher Schaetzly                                   105   52       23        25:55.4      8:22/M
      13    Kurt Seetoo                                             110   46       24        25:56.4      8:22/M
      14    Larry Puglisi                                           183   61       25        26:00.7      8:23/M
      15    Matt Schatzle                                           210   51       30        27:11.7      8:46/M
      16    David Romans                      Severna Park  MD      100   45       33        27:33.1      8:53/M
      17    Erik Kornmeyer                    Bowie  MD             211   42       34        27:38.3      8:55/M
      18    Coy Walker                                              135   23       43        29:47.5      9:36/M
      19    Peter Clute                                              22   67       44        30:03.2      9:42/M
      20    jon palks                                                82   66       48        30:30.1      9:50/M
      21    Mohamed Khaial                                           50   23       51        31:44.9     10:14/M
      22    Steve Krause                                             54   60       54        32:03.1     10:20/M
      23    Paul Mintz                        Laurel  MD             72   31       56        32:36.3     10:31/M
      24    Pete Klenkel                                             53   56       59        32:51.6     10:36/M
      25    Michael Udell                                           130   57       60        32:58.0     10:38/M
      26    Leonard Wakshul                                         134   34       66        34:57.6     11:16/M
      27    Gary Hastings                                            41   32       77        38:30.2     12:25/M
      28    Alan Wycherley                                          143   73       78        38:33.9     12:26/M
      29    Philip Caroom                                            19   62       82        39:35.0     12:46/M
      30    Craig Tyler                       Crofton  MD           207   52       87        42:39.9     13:45/M
      31    David Steinhoff                   Severna Park  MD      122   64       89        42:59.5     13:52/M
      32    richard krummerich                                       55   63       90        43:44.1     14:06/M
      33    John Kennedy                                             48   59       92        44:15.5     14:16/M
      34    Tut O'Hara                                              178   55       94        44:20.0     14:18/M
      35    Daune Elmiger                                           175   52       95        44:58.0     14:30/M