Howard County Autism 5k

5K

Age Group Results

November 15, 2014


Results By Race Management Systems, Inc.

Open

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Shadrick                                          193   41        1       18:29.48      5:58/M
       2    Christopher Crafton                                      91   16        2       18:41.79      6:02/M
       3    Greg Rogers                                             181   15        3       20:21.70      6:34/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Smoot                                             128   17        1       23:53.48      7:42/M
       2    Marsha Demaree                                           31   50        2       24:19.77      7:51/M
       3    Karen Young                                             179   46        3       24:29.44      7:54/M

Male 15 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Puls                                               166   14       10       22:26.08      7:14/M
       2    Sam Winters-McCabe                                      176   14       20       23:53.75      7:42/M
       3    Cole Winters-McCabe                                     175   14       30       26:43.83      8:37/M
       4    William Ballinger                                        13   15       38       28:56.15      9:20/M
       5    Roger Thibaudeau III                                    170   12       41       29:22.99      9:28/M
       6    Kyle Burke                                              154    8       48       32:37.95     10:31/M
       7    Jared Chernack                                          156    9       52       34:25.37     11:06/M
       8    Nolan Racette                                           186   8        55       38:35.15     12:27/M
       9    Jacob Towner                                            172    8       64       45:28.74     14:40/M
      10    Calvin Racette                                          167   11       66       46:22.66     14:57/M

Female 15 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    McKenzie Crafton                                        178   14        5       25:24.48      8:12/M
       2    Reyna Bocanegra                                         153   15       14       28:35.04      9:13/M
       3    Mina Hagan                                              159   13       20       29:39.68      9:34/M
       4    Becca Schultz                                           169   12       40       32:38.57     10:32/M
       5    Paige Wine                                              204   10       66       37:43.40     12:10/M
       6    Madison Wine                                            202   14       67       37:43.46     12:10/M
       7    Julianne Vengroski                                      173   10       81       43:51.16     14:09/M
       8    Gena Harris                                             160    7       82       43:55.06     14:10/M
       9    Anna Abello                                             201   8        83       44:38.80     14:24/M
      10    Grace Towner                                            171    6       85       45:25.73     14:39/M
      11    Amanda Baldwin                                          152   15       88       45:29.48     14:40/M
      12    Caileigh Hord                                           162   12       89       46:02.23     14:51/M
      13    Brynn Hess-Sparrow                                      161    2       92       46:27.70     14:59/M
      14    Cecelia Wood                                            177   15       95       47:18.67     15:15/M
      15    Emilly arnold                                           151   14      100       59:09.51     19:05/M
      16    Annabel Winters-McCabe                                  174   14      103     1:04:33.53     20:49/M

Male 16 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Howard                                          60   19        6       21:41.25      7:00/M
       2    Clark Demaree                                            32   16        9       22:12.51      7:10/M
       3    Julian Than                                             195   19       11       22:27.77      7:15/M
       4    Marcos Meirelles                                         81   19       14       22:55.16      7:24/M
       5    Joseph Kling                                             68   28       19       23:36.22      7:37/M
       6    Stephen Henderson                                        53   24       27       26:01.56      8:24/M
       7    Kholil Anthony                                          182   21       28       26:02.47      8:24/M
       8    Chuck Sebian-Lander                                     120   27       31       27:13.13      8:47/M
       9    Noel Nolasco                                            183   20       36       28:42.65      9:15/M
      10    won yoo                                                 146   29       40       29:20.28      9:28/M
      11    Gabe Snyder                                             130   17       45       31:54.27     10:17/M
      12    Donald Miner                                             85   29       54       35:46.44     11:32/M
      13    Thomas Yost                                             199   17       67       47:18.51     15:15/M

Female 16 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexandra Dupont                                         35   27        6       25:58.34      8:23/M
       2    Rachel Kling                                             67   28       10       26:45.65      8:38/M
       3    Catherine Blackwell                                      14   24       11       26:48.21      8:39/M
       4    Melanie Share                                           121   28       16       29:22.55      9:28/M
       5    Maggie Dier                                             190   22       24       30:28.73      9:50/M
       6    Alyssa Sondalle                                         132   26       30       31:22.85     10:07/M
       7    Rebecca Ward                                            140   24       31       31:26.39     10:08/M
       8    Laura Sass                                              115   29       33       31:37.57     10:12/M
       9    Caitlan Gilbert                                           9   18       37       31:59.06     10:19/M
      10    Jackie Schultz                                          118   16       41       32:38.98     10:32/M
      11    Kayla Reno                                              187   25       42       32:45.07     10:34/M
      12    Ashley Lazarewicz                                        70   29       45       33:09.52     10:42/M
      13    Maria Allen                                               3   20       49       33:39.15     10:51/M
      14    Lauren Riedy                                            110   25       52       34:24.79     11:06/M
      15    Casssandra Derr                                          33   20       53       34:31.35     11:08/M
      16    Megan Shields                                           124   26       55       34:55.29     11:16/M
      17    Alison Whitehead                                        141   16       59       35:24.82     11:25/M
      18    Maria Ferrucci                                           40   29       60       35:46.84     11:32/M
      19    Alison Pfannenstein                                     100   22       63       36:55.99     11:55/M
      20    Jennifer Gonzalez                                        47   27       73       42:13.57     13:37/M
      21    Grace Snyder                                            129   16       75       42:56.24     13:51/M
      22    Julia Miller                                             83   20       77       43:00.41     13:52/M
      23    Emily wilson                                            143   19       78       43:01.85     13:53/M
      24    Aura Gonzalez                                           189   21       79       43:17.00     13:58/M
      25    Abbey Holmes                                             57   16       87       45:28.33     14:40/M
      26    Evangela Shread                                         126   16      101       59:55.98     19:20/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Cartwright                                          22   35        7       21:48.08      7:02/M
       2    Dan Haga                                                 48   33       23       25:04.46      8:05/M
       3    Buck Young                                              191   32       24       25:12.35      8:08/M
       4    Matt Evans                                               38   36       32       27:32.09      8:53/M
       5    Forest Green                                            197   34       33       27:36.36      8:54/M
       6    Chris Davis                                             194   31       34       28:00.91      9:02/M
       7    scott young                                             147   34       42       31:04.91     10:01/M
       8    Dennis White                                             52   30       43       31:29.39     10:09/M
       9    Randy Bruton                                             16   32       44       31:39.65     10:13/M
      10    Michelle Vertanen                                       138   33       49       33:30.77     10:48/M
      11    John Vengroski                                          137   39       51       34:06.35     11:00/M
      12    Matt Sherman                                            122   38       57       39:00.37     12:35/M
      13    Josh Winslow                                            145   35       61       44:37.08     14:24/M
      14    Stephen Hord                                             59   38       65       46:02.33     14:51/M
      15    Daniel Zarchin                                          150   30       68     1:04:33.54     20:49/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Kalymon                                         192   34        4       25:10.57      8:07/M
       2    Priscilla Sinon                                         127   36        8       26:18.17      8:29/M
       3    Lisa Wilson                                              10   38       12       27:58.58      9:01/M
       4    Nicole Orellana                                          94   36       13       27:59.53      9:02/M
       5    Laura schanilec                                         116   31       22       30:16.90      9:46/M
       6    Christine Motsco                                         87   31       26       30:47.65      9:56/M
       7    Meghan Roach                                             41   35       27       30:52.11      9:57/M
       8    Lauren Bruzga                                            17   31       32       31:28.41     10:09/M
       9    Melissa Proctor                                         103   35       34       31:45.48     10:15/M
      10    Jennifer Hennessy                                        54   32       35       31:49.34     10:16/M
      11    Karen Johnson                                            63   30       36       31:49.38     10:16/M
      12    Joy Kolb                                                198   39       46       33:09.57     10:42/M
      13    Ilana Roth                                              113   32       47       33:13.45     10:43/M
      14    Amanda Olear                                             93   35       48       33:23.20     10:46/M
      15    Giselle Cubillos                                         30   33       62       36:48.96     11:52/M
      16    Veronica Atterbeary                                       5   37       65       37:32.01     12:06/M
      17    Jennifer Moats                                           86   38       70       40:09.51     12:57/M
      18    Michelle Balconi                                          8   33       71       41:09.97     13:16/M
      19    SHANNON GERSTEL                                          46   30       80       43:49.65     14:08/M
      20    Katie Harris                                             51   32       91       46:24.49     14:58/M
      21    Kourtney Proctor                                        102   32       93       46:58.11     15:09/M
      22    Sandy Eastridge                                          36   39       94       47:01.03     15:10/M
      23    Nicole Hollywood                                         56   36       96       47:28.49     15:19/M
      24    Aileen Hentz                                             55   33       97       47:28.58     15:19/M
      25    Amanda Zarchin                                          149   30      102     1:04:30.42     20:48/M
      26    Emily Russell                                           114   34      105     1:04:33.72     20:49/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Reider                                            108   49        5       21:31.07      6:56/M
       2    Techo Naut                                               89   41       13       22:54.58      7:23/M
       3    Brian Geesaman                                           44   40       16       23:10.23      7:28/M
       4    Marc Burger                                              19   42       17       23:12.29      7:29/M
       5    Michael Hagan                                            50   42       18       23:30.42      7:35/M
       6    Roger Thibaudeau                                        133   41       22       25:01.46      8:04/M
       7    Tom Schultz                                             119   43       25       25:39.50      8:16/M
       8    chuck littleton                                          73   44       26       25:59.36      8:23/M
       9    Terence Puls                                            104   49       35       28:31.04      9:12/M
      10    Stan Markelov                                            76   48       37       28:52.24      9:19/M
      11    Jamie Snyder                                            131   42       46       32:16.91     10:25/M
      12    D.J. Bearden                                             12   40       47       32:36.69     10:31/M
      13    Arun Palusamy                                            95   48       50       33:31.70     10:49/M
      14    Reed Racette                                            185   45       56       38:37.19     12:27/M
      15    Michael Mak                                              75   40       60       43:49.73     14:08/M
      16    Robin Abello                                            200   44       62       44:42.16     14:25/M
      17    Paul Towner                                             135   40       63       45:27.51     14:40/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Merenda                                        82   45        7       26:15.80      8:28/M
       2    Lydia Joyce                                              64   49        9       26:36.45      8:35/M
       3    Ximena Pareja                                            96   42       15       28:49.99      9:18/M
       4    Randi Bocanegra                                          15   40       17       29:24.14      9:29/M
       5    Jen Hayshi                                              203   45       21       29:50.40      9:37/M
       6    Candi Hagan                                              49   45       23       30:21.92      9:47/M
       7    Lori Bacon                                                7   43       28       30:52.42      9:57/M
       8    Tracy Underwood                                         136   49       29       31:02.01     10:01/M
       9    Kimberly Chervenak                                       26   48       43       32:58.20     10:38/M
      10    Cindy Officer                                            92   42       44       33:00.01     10:39/M
      11    Holly Reedy-Terschuur                                   107   44       50       34:05.20     11:00/M
      12    Jennifer Jeske                                           61   41       51       34:05.29     11:00/M
      13    Denise Eblen                                             37   42       57       35:10.75     11:21/M
      14    Alisa Chernack                                           24   48       61       35:54.24     11:35/M
      15    Mariel Cortes                                            29   42       64       37:07.51     11:58/M
      16    Leslie Wine                                             205   41       68       38:58.94     12:34/M
      17    Nikki Schultz                                           117   43       72       41:10.63     13:17/M
      18    Lezette Young                                           148   43       74       42:47.38     13:48/M
      19    Elaine Beacham                                           11   47       76       42:59.33     13:52/M
      20    Andi Roddy                                              112   41       84       45:12.30     14:35/M
      21    Kerry Towner                                            134   42       86       45:28.21     14:40/M
      22    Kellie Racette                                          105   45       90       46:22.31     14:57/M
      23    Melissa Burger                                           18   42       98       49:04.51     15:50/M
      24    heather mccabe                                           78   42      104     1:04:33.58     20:49/M

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Osorio Meirelles                                         80   51        4       21:02.71      6:47/M
       2    Bill Stahn                                              180   54        8       21:57.62      7:05/M
       3    Juan Fernandez                                           39   50       12       22:28.35      7:15/M
       4    Joe Reymann                                             109   51       15       22:56.95      7:24/M
       5    Mike Fteming                                            184   69       21       24:36.34      7:56/M
       6    Casey Crafton                                           144   53       29       26:07.89      8:25/M
       7    Steve Geier                                              45   57       39       29:16.64      9:26/M
       8    Steven Lewicky                                           72   53       53       34:31.18     11:08/M
       9    Marc Austin                                               6   50       58       40:24.29     13:02/M
      10    Hecter Gonzabez                                         188   54       59       43:18.89     13:58/M

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Carder                                              20   55       18       29:25.76      9:29/M
       2    Lisa Madden                                              74   51       19       29:36.65      9:33/M
       3    Maric Ribaye-Than                                       196   59       25       30:43.40      9:55/M
       4    amy Aloi                                                  4   51       38       32:25.31     10:27/M
       5    Melinda Krummerich                                       69   55       39       32:34.75     10:30/M
       6    Nan Lewicky                                              71   50       54       34:48.45     11:14/M
       7    Allison Shields                                         123   53       56       34:57.69     11:16/M
       8    Loretta Dospil-Farley                                    34   52       58       35:20.32     11:24/M
       9    Charlotte Ravaioli                                      106   67       69       40:08.32     12:57/M
      10    Anne McCabe                                              77   65       99       57:43.04     18:37/M

*Overall place within gender.