Bowie Spring 5k

Age Group Results

March 29, 14


Results By Bluepoint Race Mangement & Timing LLC. Bluepoint Race Managment & Timing

5K

Female Overall Winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Fariss                                            264   28       16       22:32.85      7:16/M

Female 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel McDougeild                                       399   13       43       28:20.35      9:08/M
       2    Jeriah Labbe                                            405   13       93       36:45.40     11:51/M
       3    Priscilla McDougald                                     397   16      113       38:51.05     12:32/M
       4    Sabrina Campbell                                        223   18      136       45:15.20     14:36/M

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Conolley                                           395   23       42       28:14.40      9:06/M
       2    Samara Galvao                                           268   27       44       28:31.25      9:12/M
       3    Jennifer Lanyda                                         387   25       46       28:48.25      9:17/M
       4    Jennifer Gyamfi                                         274   26       53       30:30.25      9:50/M
       5    Jennifer Wamsley                                        353   28       57       31:23.20     10:07/M
       6    Andrea Ackermann                                        202   28       74       32:53.80     10:36/M
       7    Jennifer Ewing                                          261   26       75       32:55.20     10:37/M
       8    Jennifer Nescio                                         310   28       76       33:04.95     10:40/M
       9    Kimberly Walker                                         352   27       90       36:32.00     11:47/M
      10    Lori Fields                                             380   25       97       37:31.30     12:06/M
      11    Julie Djordjevic                                        255   26      104       38:14.80     12:20/M
      12    Raquel Roache                                           326   26      105       38:31.30     12:25/M
      13    Caitlin Burman                                          218   26      122       40:27.40     13:03/M
      14    Heather Dickson                                         377   23      123       40:41.75     13:07/M
      15    Sarah Kauffman                                          293   25      135       45:15.10     14:36/M
      16    Rachael Jones                                           291   28      146       48:11.05     15:33/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    INGRID ALBRIGHT                                         382   33       17       23:31.40      7:35/M
       2    Marguerite Bowling                                      211   33       22       24:53.80      8:02/M
       3    Maria Benzie                                            207   33       26       26:28.50      8:32/M
       4    Danielle Dailey                                         243   34       30       26:54.60      8:41/M
       5    cindy Dickson                                           253   32       35       27:32.05      8:53/M
       6    Kara Lawrence                                           295   39       40       27:49.15      8:58/M
       7    nana osei                                               315   34       47       29:16.25      9:26/M
       8    Tai Ajani                                               204   34       48       29:24.60      9:29/M
       9    Nikki West                                              356   39       52       29:59.00      9:40/M
      10    Jacqueline Smalls                                       338   39       63       32:06.30     10:21/M
      11    Cara Greene                                             272   37       66       32:13.45     10:24/M
      12    Leslie David                                            247   34       78       33:45.25     10:53/M
      13    Jennifer Pierson                                        320   39       79       33:48.40     10:54/M
      14    Dawn Briscoe                                            389   36       87       35:35.85     11:29/M
      15    Anetrea Harbor                                          369   35       92       36:44.05     11:51/M
      16    Robbin Oden                                             314   39       94       36:54.00     11:54/M
      17    Anita Beckles                                           381   35       98       37:31.55     12:06/M
      18    Maria Stanley                                           370   39      100       37:35.30     12:07/M
      19    Shanue Crouch                                           239   38      102       37:58.35     12:15/M
      20    Shontre McFarlin                                        303   35      103       37:58.45     12:15/M
      21    Crystal William Penn                                    404   34      106       38:32.70     12:26/M
      22    Tora Davis                                              248   38      107       38:33.30     12:26/M
      23    Hope Iglehart                                           284   36      108       38:40.80     12:28/M
      24    Miya Johnson                                            286   34      110       38:49.00     12:31/M
      25    Shaquita Parker                                         318   37      114       39:04.90     12:36/M
      26    Sharlyn Gray                                            271   36      116       39:13.40     12:39/M
      27    Sam Amare                                               406   33      117       39:14.00     12:39/M
      28    Jawanda Brown                                           216   38      118       39:44.55     12:49/M
      29    Angela Clubb                                            228   35      119       40:00.50     12:54/M
      30    Hillary Sprayregen                                      341   34      125       40:47.45     13:09/M
      31    Jamela DesVignes                                        251   36      142       46:21.60     14:57/M
      32    Angela Simmons                                          335   39      143       47:11.80     15:13/M
      33    Lydia Ali                                               368   30      153       54:07.30     17:27/M
      34    Shannon Burns                                           220   32      154       54:26.10     17:34/M
      35    Kandace Lucas                                           300   38      155     1:05:00.80     20:58/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Abernathy-Clark                                201   43       32       27:16.50      8:48/M
       2    Angela Parthemore                                       319   48       38       27:46.65      8:57/M
       3    Cheron Cooper                                           232   45       49       29:30.60      9:31/M
       4    Lauren Haley                                            277   44       55       30:36.40      9:52/M
       5    Kymberly Kent                                           294   47       61       31:54.30     10:17/M
       6    Jacqueline Tapp                                         347   45       64       32:06.40     10:21/M
       7    Hilda Hudson                                            283   46       69       32:26.70     10:28/M
       8    Sonya Stovall                                           344   48       72       32:40.60     10:32/M
       9    Lisa Butler                                             222   44       82       34:31.50     11:08/M
      10    Angela McRae                                            306   42       88       36:17.70     11:42/M
      11    Alethea Wair                                            351   42       89       36:23.55     11:44/M
      12    LaTonya Wilson                                          361   42       95       37:11.80     12:00/M
      13    Myriam Prinston                                         323   40      120       40:26.35     13:03/M
      14    Sandy Blevins                                           208   42      121       40:27.10     13:03/M
      15    Shereese Worthy                                         362   43      126       40:48.85     13:10/M
      16    Michelle DeShields                                      250   48      128       42:28.15     13:42/M
      17    Jennifer Cormeny                                        234   42      129       42:52.60     13:50/M
      18    Rebecca Corman                                          233   42      130       43:12.80     13:56/M
      19    Brenda Ross                                             330   46      131       43:13.20     13:56/M
      20    Ekwii Obinna                                            313   42      134       44:52.80     14:28/M
      21    Judy Moye-Shala                                         308   42      137       45:30.25     14:41/M
      22    Samantha Stokes                                         343   40      138       45:31.00     14:41/M
      23    Pam Chapman                                             227   47      141       46:11.70     14:54/M
      24    Tammy Van Keuren                                        350   41      144       48:08.80     15:32/M
      25    Janet Alger                                             205   46      147       49:04.15     15:50/M
      26    Lisa Cason                                              390   46      149       51:16.00     16:32/M
      27    Leslie Cooper                                           231   45      150       51:28.05     16:36/M
      28    Dionne Bush                                             221   47      151       52:42.90     17:00/M
      29    Paula Bonds                                             209   42      156     1:05:30.80     21:08/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janice Uthe                                             349   57       34       27:29.15      8:52/M
       2    wanda sims                                              337   54       71       32:35.30     10:31/M
       3    Charlene Coleman                                        366   50       80       34:00.45     10:58/M
       4    Linda Washington                                        354   52       81       34:02.50     10:59/M
       5    Julie Coy                                               237   54       84       34:53.15     11:15/M
       6    Cynthia Colin                                           229   53       85       35:06.20     11:19/M
       7    Jung Sustic                                             346   51       86       35:16.00     11:23/M
       8    Debra McGriff                                           304   50      109       38:46.05     12:30/M
       9    Karen Faherty                                           263   57      112       38:50.45     12:32/M
      10    Pamela Kauffman                                         292   54      115       39:09.80     12:38/M
      11    Glynis Watford                                          355   51      124       40:45.40     13:09/M
      12    Benita Green                                            379   53      127       41:04.50     13:15/M
      13    Wendy Harris                                            279   53      132       43:58.80     14:11/M
      14    Lisa McDougald                                          302   52      133       44:19.15     14:18/M
      15    Roberta Edwards                                         258   59      139       46:09.40     14:53/M
      16    Ruthenia Hopkins                                        282   56      140       46:11.35     14:54/M
      17    Audrey Newsome,                                         311   52      145       48:10.30     15:32/M

Male Overall Winner Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Hayes                                             376   39        1       17:25.10      5:37/M

Male 18 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Dixon                                           254   17       21       24:53.60      8:02/M
       2    James McDougald                                         402   14       36       27:33.20      8:53/M
       3    Calvin Lawrence                                         297   12       39       27:48.45      8:58/M
       4    Jonathan Sanford                                        331   13       62       31:55.50     10:18/M
       5    Sidney Stanley                                          400   10       99       37:35.20     12:07/M

Male Age 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Coverdale                                          388   29        3       17:46.80      5:44/M
       2    Steven Cornish                                          235   29        4       17:52.25      5:46/M
       3    Steven Littlejohn                                       299   29        9       20:42.75      6:41/M
       4    Eric Fischer                                            265   26       19       24:23.00      7:52/M
       5    Steven Widmann                                          386   24       28       26:40.25      8:36/M
       6    Emanuel Watford                                         394   19       51       29:41.00      9:35/M
       7    James Jones                                             290   29       73       32:53.10     10:36/M
       8    Cory Simmons                                            371   26      152       54:07.30     17:27/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Dyer                                              256   32        2       17:41.45      5:42/M
       2    Raj Iyengar                                             393   35        6       18:41.80      6:02/M
       3    Mark Cornell                                            391   34       12       21:30.30      6:56/M
       4    Mario Sequiera                                          367   39       15       22:21.20      7:13/M
       5    Kenneth Dailey                                          244   35       25       26:25.30      8:31/M
       6    Thomas Rogers Jr                                        329   37       29       26:46.20      8:38/M
       7    Paul Anderson                                           378   32       58       31:34.30     10:11/M
       8    Clinton Burns                                           219   36       96       37:28.55     12:05/M
       9    Lawny Johnson                                           287   37      111       38:49.05     12:31/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Voigt                                               374   48        8       20:33.15      6:38/M
       2    J.T. Littlejohn                                         298   49       10       20:50.70      6:43/M
       3    Brian Lynch                                             301   47       18       24:04.95      7:46/M
       4    Roy Strachan                                            383   49       20       24:26.60      7:53/M
       5    Chad Harper                                             375   40       24       25:29.65      8:13/M
       6    Joseph Lawrence                                         296   40       27       26:33.10      8:34/M
       7    Paige Harris                                            278   49       31       27:06.70      8:45/M
       8    James Sichelman                                         333   48       54       30:35.10      9:52/M
       9    Derrick Brown                                           215   42       56       30:37.65      9:53/M
      10    Tony Smith                                              340   42       60       31:44.95     10:14/M
      11    Darin Chambers                                          225   44       83       34:49.00     11:14/M
      12    Adrian Robinson                                         328   48       91       36:42.00     11:50/M
      13    Jack Spade                                              403   43      148       49:16.05     15:54/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Daugherty                                         246   54        5       18:01.90      5:49/M
       2    Neville Anderson                                        206   52        7       20:23.15      6:35/M
       3    Michael Cannon                                          224   56       11       20:55.05      6:45/M
       4    Bill Stahr                                              385   53       13       21:43.10      7:00/M
       5    Elliott Hamilton                                        384   53       14       22:12.65      7:10/M
       6    Karl Nilson                                             365   56       23       24:58.60      8:03/M
       7    Carlton Hewitt                                          280   53       33       27:18.00      8:48/M
       8    Jack Sustic                                             345   53       37       27:35.55      8:54/M
       9    Kevin Connolly                                          396   54       41       28:14.20      9:06/M
      10    James Dickie                                            252   52       45       28:43.55      9:16/M
      11    James Garner                                            269   54       50       29:40.35      9:34/M
      12    Kevin Colin                                             230   52       59       31:44.50     10:14/M
      13    David Brown                                             214   52       77       33:06.45     10:41/M
      14    James Williams                                          359   53      101       37:51.50     12:13/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Michelson                                        307   66       67       32:20.90     10:26/M
       2    John Brooks                                             213   61       68       32:24.60     10:27/M
       3    James Curran                                            241   63       70       32:28.05     10:28/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gopal Iyengar                                           392   70       65       32:12.95     10:23/M

unknown

Female 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Wills                                           360    0        1       38:26.65     12:24/M
       2    Mechele Silva                                           334   99        2       45:33.45     14:42/M