SPAT DASH - Horn Pt 5K

Age Group Results

October 08, 2011


Results By Bluepoint Race Mangement & Timing LLC. Bluepoint Race Managment & Timing

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eallie Moran                                            216   16        7       20:42.55      6:41/M
       2    Melissa Coenen                                          155   36       19       22:46.00      7:21/M
       3    Madde Narr                                              197   13       20       22:48.75      7:21/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Reinke                                             235   36        1       17:39.95      5:42/M
       2    Dominic Szwaja                                          156   37        2       18:11.10      5:52/M
       3    Jeffrey Koletsn                                         229   16        4       18:59.75      6:07/M

Overall Female Overall Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TRACY MACCHEROLA                  Tri-macc triath         3   47       12       20:52.75      6:44/M

Overall Male Overall Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Vago                                             81   42        3       18:28.60      5:57/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline SHILLING                 Bay Country Com       131    9       59       26:58.55      8:42/M
       2    Reagan Bradley                                          151    7      133       34:16.05     11:03/M
       3    Alexandra Noll                                           44    9      148       36:13.30     11:41/M
       4    Jillian Williams                                        160   10      157       38:42.85     12:29/M
       5    Emily Dobson                                            149    7      190       56:36.05     18:15/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Noll                                               45    5      144       35:44.65     11:32/M
       2    David Oliver                                             22    7      170       44:41.55     14:25/M

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Diandra Rhoden                    CSD CC                218   14       26       23:14.95      7:30/M
       2    Elizabeth Kyle                    Bay Country Com       144   14       39       24:26.85      7:53/M
       3    Erica Doty                                              237   14       55       26:23.15      8:31/M
       4    Deanna Tobin                                            231   14       56       26:29.30      8:33/M
       5    Kindall Ridgely                                         207   14       61       27:13.35      8:47/M
       6    Samantha Kyle                     Bay Country Com       145   12       85       28:50.90      9:18/M
       7    Tyasia Stevenson                                        227   14      105       30:58.60      9:59/M
       8    Katie Ryan                                              225   12      134       34:16.45     11:03/M
       9    Grace Williams                                          161   13      146       36:06.85     11:39/M
      10    Ruth Doherty                      Horn Point Labo       165   12      159       38:56.90     12:34/M
      11    Rachel Brown                                            201   14      198     1:00:09.85     19:24/M

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colt Abbott                       no                    115   12       13       21:32.75      6:57/M
       2    Benjamin Cornwell                 Horn Point            205   12       32       23:40.00      7:38/M
       3    Richard Johnse                                          219   14       45       25:07.60      8:06/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Khadijah Sampson                                        234   17       23       23:02.15      7:26/M
       2    katie welcher                     yes                   211   16       52       25:48.50      8:19/M
       3    Tanaychea Grier                                         238   16       89       29:26.30      9:30/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Saia                                              233   17        6       19:33.80      6:18/M
       2    Jeffery Condon                                          215   16        8       20:43.20      6:41/M
       3    Brandon Harrison                                        203   15       10       20:51.55      6:44/M
       4    Philip Perry                                            226   15       16       22:06.15      7:08/M
       5    william jones                     CDCxCC                220   17       22       22:57.35      7:24/M
       6    Noah Conner                       no                    173   16       28       23:19.80      7:31/M
       7    Logan Bell                        no                     96   15       36       23:44.55      7:39/M
       8    jacob collison                                          224   15       91       29:50.30      9:37/M
       9    Matthew Moxey                                           209   15      108       31:16.45     10:05/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    melanie kral                                            221   29       30       23:32.35      7:35/M
       2    Danielle Gutierrez                                      108   29       48       25:16.85      8:09/M
       3    samantha maccherola               Tri-macc triath         5   24       62       27:22.85      8:50/M
       4    Cassie Gurbisz                    Horn Point             37   28       70       27:54.05      9:00/M
       5    Caroline Fortunato                Horn Point             56   28       75       28:12.60      9:06/M
       6    Amanda Fenstermaker                                      40   29       77       28:16.15      9:07/M
       7    Alison Weigel                     Horn Point             36   24       78       28:18.75      9:08/M
       8    Suzanne Delaney                                         137   28       80       28:26.95      9:10/M
       9    Melissa Smith                                           167   28       99       30:42.05      9:54/M
      10    Ginger Jahn                       Horn Point             24   27      104       30:55.00      9:58/M
      11    Carolanne Brennan                 no                    105   29      107       30:59.65     10:00/M
      12    Emily Vlahovich                   Horn Point             23   29      120       32:38.45     10:32/M
      13    jenni smith                       no                     90   29      124       32:56.10     10:37/M
      14    Brianne Walsh                     Horn Point             65   26      126       33:04.75     10:40/M
      15    Melissa Kuhlen                                          128   29      131       34:12.49     11:02/M
      16    Heather Hobbs                                           162   25      135       34:21.75     11:05/M
      17    Amanda Colton                                            41   24      141       35:09.05     11:20/M
      18    Sarah Claggett                                          102   26      143       35:35.95     11:29/M
      19    LINJUAN LI                        Horn Point Labo       101   24      153       37:56.05     12:14/M
      20    Alexandra Fries                                         117   24      162       40:03.80     12:55/M
      21    Robin Burns                                             146   25      174       48:28.90     15:38/M
      22    Dana Bunnell-Young                Horn Point Labo        93   23      184       52:07.30     16:49/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Vitanovec                                         193   25       15       21:59.90      7:05/M
       2    Kevin Meyer                       Horn Point             39   26       46       25:11.90      8:07/M
       3    Michael Truitt                    Cambridge Inter        85   29       47       25:13.60      8:08/M
       4    Patrick Bond                                             66   25       84       28:48.55      9:17/M
       5    Jimmy Truitt                      Cambridge Inter        86   27      140       35:06.85     11:19/M
       6    Zachary Schlag                                          103   27      142       35:34.70     11:28/M
       7    Michael Geoffroy                                        174   27      155       38:33.05     12:26/M
       8    Taylor Bunnell-Young                                     94   23      185       52:12.70     16:50/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kimberly Johnson                  No                    202   30       29       23:24.20      7:33/M
       2    Jennifer Burton                   Cambridge Inter        29   33       42       24:42.20      7:58/M
       3    Bridget Wyant                                            49   32       51       25:43.65      8:18/M
       4    Jennifer Pierson                                         15   37       60       27:05.35      8:44/M
       5    Erin Markin                       Horn Point             26   32       74       28:09.95      9:05/M
       6    Christine Fox                                           119   37       76       28:16.00      9:07/M
       7    Pamela Newcomb                                          147   36       83       28:46.25      9:17/M
       8    Kim Gibbons-Neff                                        223   34       87       29:04.00      9:23/M
       9    Carla Dekker                                            158   31       90       29:28.15      9:30/M
      10    Jennifer Bosch                    Horn Point             30   34       92       29:52.05      9:38/M
      11    Toni Zinnamon                                           192   36       96       30:33.40      9:51/M
      12    emily cranwell                                           53   33      110       31:28.70     10:09/M
      13    Barbara Bell                      no                     95   38      114       31:36.75     10:12/M
      14    Jennifer Ryder                                           64   30      115       31:43.55     10:14/M
      15    Stephanie Alexander               Horn Point             19   37      121       32:38.60     10:32/M
      16    Missy Maule                                              87   34      123       32:52.05     10:36/M
      17    christy waters                                           78   39      125       32:58.75     10:38/M
      18    Sarah Masters                                            91   30      139       35:03.80     11:18/M
      19    Jessica Neighbours                                       63   34      147       36:09.55     11:40/M
      20    Mei Li Noll                                              42   37      149       36:13.40     11:41/M
      21    Lasco Chante                                            239   37      156       38:37.75     12:27/M
      22    Cindy Palinkas                    Horn Point              9   34      161       39:30.90     12:45/M
      23    Lisa Harrison                     no                    124   39      163       41:55.60     13:31/M
      24    Lindsay Tempinson                 Horn Point            116   30      165       43:19.55     13:58/M
      25    Lisa Akardas                      No                    204   33      166       43:41.95     14:05/M
      26    Georgina Gambrill                                        67   34      168       44:39.90     14:24/M
      27    Marcia Spicer                                           241   31      169       44:39.90     14:24/M
      28    Nicole Barth                      Horn Point             10   32      175       49:30.50     15:58/M
      29    Jaime Watt                                              121   31      177       50:00.90     16:08/M
      30    Caroline Wicks                    Horn Point Labo        74   31      178       50:00.90     16:08/M
      31    Sandy Zaic                                               82   35      189       56:03.35     18:05/M
      32    Lisa Tennant                      Hyatt                  61   30      197       58:53.95     19:00/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Lowrie                                             236   39        5       19:18.75      6:14/M
       2    Matthew Noll                                             43   38       14       21:50.15      7:03/M
       3    jeremy testa                                            222   30       18       22:37.55      7:18/M
       4    Nick Nidzieko                     Horn Point Labo        84   33       27       23:15.35      7:30/M
       5    Wes Cochran                                              70   33       31       23:37.10      7:37/M
       6    Christopher Markin                                       27   32       43       24:50.35      8:01/M
       7    Jordan Todd                       Ocean Odyssey         190   30       49       25:33.93      8:15/M
       8    Chad Malkus                                             136   39       86       28:58.35      9:21/M
       9    Aaron Grudis                                            191   36       95       30:32.70      9:51/M
      10    Greg Radcliffe                    Horn Point             55   35      100       30:44.40      9:55/M
      11    Scott Hanson                      Cambridge Int.         71   31      118       32:15.00     10:24/M
      12    DON ROBBINS                                             189   32      138       34:52.16     11:15/M
      13    Brian Roche                       Cambridge Mains        92   38      152       37:39.25     12:09/M
      14    Mike Vargesko                                           118   34      164       43:19.50     13:58/M
      15    Matt Zaic                                                83   30      188       56:02.95     18:05/M
      16    Andrew Tennant                    Hyatt                  62   30      196       58:53.80     19:00/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    lois narr                         csd xc                210   47       24       23:05.40      7:27/M
       2    sabine boggs                                            206   42       33       23:40.10      7:38/M
       3    Debbie Gardner                                          111   48       38       24:10.10      7:48/M
       4    Melissa Mulligan                                         59   42       50       25:36.75      8:15/M
       5    Tracey Smith                                            109   40       63       27:30.45      8:52/M
       6    Lea Robinson                                             14   47       69       27:50.15      8:59/M
       7    Jill Jasuta                       Cambridge Main         38   42       71       27:58.20      9:01/M
       8    Melissa Keener                    No                     98   43       79       28:26.05      9:10/M
       9    Donna Flaggs                                            139   46       88       29:05.76      9:23/M
      10    Karen McGowan                     Dorchester Coun       186   45       97       30:34.35      9:52/M
      11    Melinda Wood                                             48   44       98       30:36.55      9:52/M
      12    RACHEL BUDD                       no                    129   49      102       30:46.95      9:55/M
      13    Tina Ryan                         ISG                    51   45      109       31:28.45     10:09/M
      14    Joyce Hyde                                              169   47      113       31:34.55     10:11/M
      15    Judy Aaron                                              168   48      117       31:51.40     10:16/M
      16    Ellen Williams                                          159   41      119       32:28.85     10:28/M
      17    Marybeth Glessner                 no                    125   41      130       33:59.10     10:58/M
      18    Anne Siefer                                             123   45      132       34:14.20     11:03/M
      19    Leah Singelstad                                           1   49      136       34:45.60     11:13/M
      20    Laura Ebeling                                           240   44      145       35:56.40     11:35/M
      21    Mary Doherty                      Horn Point Labo       164   42      160       38:58.45     12:34/M
      22    Valerie Oliver                                           20   42      172       47:27.35     15:18/M
      23    Faith Gombos                                             21   43      173       47:27.90     15:18/M
      24    Michelle Lawrence                 No                     73   40      192       58:34.50     18:54/M
      25    Holly Gilpin                      Hyatt                  54   40      194       58:52.20     18:59/M
      26    Pauline Cutting                   Hyatt                 298   42      195       58:52.55     18:59/M
      27    Kim White                         Eglseder Retire       179   44      200     1:05:22.50     21:05/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Leight                     Horn Point            150   40       11       20:52.15      6:44/M
       2    Eric Doty                                               230   43       34       23:41.50      7:38/M
       3    Shannon Palamaras                                       153   43       35       23:41.50      7:38/M
       4    Doug Kyle                         Bay Country Com       143   45       53       26:04.50      8:25/M
       5    Steve Smith                                             110   44       64       27:31.65      8:53/M
       6    Edward Colaprete                                         13   43       67       27:44.10      8:57/M
       7    J Shilling                        Bay Country Com       130   46      103       30:52.65      9:57/M
       8    Joaquin Chaves                                          166   42      112       31:32.85     10:10/M
       9    Jason Herbem                                            217   41      158       38:44.35     12:30/M
      10    Kevin Gilliard                                            7   43      167       43:59.00     14:11/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    julie caprio                                            198   50       25       23:09.25      7:28/M
       2    cindy gilbert                     Dorchester Coun        72   58       57       26:30.25      8:33/M
       3    Kathy Gabriel                     ISG                    52   57       58       26:43.25      8:37/M
       4    Crystal Wise                      No                    134   50       72       28:06.15      9:04/M
       5    Jane Fox                                                 17   53       93       30:21.45      9:47/M
       6    Donna Mielke                      no                    195   58      106       30:59.40     10:00/M
       7    Barb Brooks                       no                    185   54      122       32:41.20     10:33/M
       8    Susie Creighton                                         196   54      128       33:39.65     10:51/M
       9    Jeannie Weitzel                                          47   51      129       33:40.85     10:52/M
      10    Barbara Meeks                     No                    172   54      171       47:12.00     15:14/M
      11    Valerie Ryder                     No                    107   56      179       51:52.55     16:44/M
      12    Julie Eglseder                    Eglseder Retire       177   51      181       52:05.05     16:48/M
      13    Bertha Bryan                      Eglseder Retire       178   54      182       52:05.15     16:48/M
      14    Anne Gustafson                    Horn Point             35   53      183       52:07.25     16:49/M
      15    Judith O'Neil                     Horn Point Labo        99   50      186       52:17.35     16:52/M
      16    Kalla Kvalnes                     Horn Point Labo        75   51      187       52:18.35     16:52/M
      17    Susan Lauer                                             199   54      199     1:00:09.95     19:24/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Creighton                     No                    114   57        9       20:50.95      6:43/M
       2    Dean Goodwin                      ISG                    68   50       17       22:23.30      7:13/M
       3    S MACCHEROLA III                  Tri-macc triath         4   50       21       22:49.00      7:22/M
       4    Scott Eglseder                    Eglseder Retire       176   51       44       24:56.15      8:03/M
       5    Tim Gosnell                                             104   53       54       26:16.30      8:28/M
       6    Brett hammond                                           300   51       66       27:38.96      8:55/M
       7    John Lloyd                                               97   52       68       27:48.10      8:58/M
       8    Anthony Fox                                              18   53       73       28:08.00      9:05/M
       9    David Brohawn                                           232   52       81       28:41.35      9:15/M
      10    Tim Sharp                                                 8   56       82       28:42.35      9:15/M
      11    blaise brown                      horn point lab        182   53       94       30:26.90      9:49/M
      12    Ken Smith                                               212   56      101       30:45.85      9:55/M
      13    Blaine Weitzel                                           46   54      116       31:49.20     10:16/M
      14    John Singelstad                                           2   55      137       34:45.85     11:13/M
      15    Timothy Marshall                                        154   51      151       37:09.40     11:59/M
      16    David Ryder                       No                    106   56      180       51:52.80     16:44/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Penny Williams                                          188   60       41       24:39.35      7:57/M
       2    Linda Foss                        no                    127   60      127       33:22.65     10:46/M
       3    Sandra Watt                                             120   64      150       36:28.35     11:46/M
       4    Carol Jelich                      No                    175   61      193       58:35.55     18:54/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Grudis                                            187   60       37       23:52.65      7:42/M
       2    Bob fortunate                                           228   62       40       24:29.25      7:54/M
       3    Bryon Cameron                                           214   65       65       27:33.85      8:53/M
       4    Thomas Fisher                     Horn Point Labo        76   65      111       31:31.50     10:10/M
       5    Richard Colburn                                          79   61      176       49:35.00     16:00/M
       6    Jim Schofield                     No                     77   61      191       56:39.65     18:16/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Corporation        Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Smith                                               32   93      154       38:32.95     12:26/M